Jądro Ziemi może mieć inny skład, niż przypuszczali naukowcy

Źródło:
livescience.com
Według niektórych badań jądro Ziemi może mieć inny skład, niż przypuszczali naukowcy
Według niektórych badań jądro Ziemi może mieć inny skład, niż przypuszczali naukowcylivescience.com
wideo 2/8
Jądro Ziemi może mieć inny skład, niż przypuszczali naukowcylivescience.com

Według najnowszych badań wewnętrzne jądro Ziemi może być wypełnione specyficzną substancją, która nie jest ani ciałem stałym, ani cieczą. Symulacje komputerowe wykazały, że wnętrze naszej planety może składać się z mieszaniny cząsteczek wodoru, tlenu i węgla, które nieustannie przenikają przez otoczkę z żelaza, przypominającą siatkę.

Przez ponad pół wieku naukowcy uważali, że najgłębsze zakamarki Ziemi składają się ze stopionego jądra wewnętrznego, które otoczone jest ściśle żelazem. Jednak nowe badania, które w tym miesiącu zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Nature" wykazały, że wewnętrzna struktura naszej planety może być jeszcze bardziej złożona, niż wcześniej sądzono.

Nowe symulacje komputerowe sugerują, że rozgrzane, pełne wysokiego ciśnienia jądro wewnętrzne Ziemi może znajdować się w "stanie superjonowym" - w wirującej mieszaninie cząsteczek wodoru, tlenu i węgla, która nieustannie przemieszcza się przez przypominającą siatkę otoczkę żelaza.

- Stwierdziliśmy, że wodór, tlen i węgiel w ściśle zbitym żelazie przechodzą w stan superjonowy w warunkach panujących w wewnętrznym jądrze. Wykazują wysokie współczynniki dyfuzji, tak jak w przypadku cieczy - przekazali naukowcy w swojej pracy. - To sugeruje, że wewnętrzne jądro może znajdować się w stanie superjonowym, a nie w stanie stałym - dodali.

W ciągłym ruchu

Jądro planety podlega bardzo wysokiemu ciśnieniu i temperaturze, ale jego zawartość od zawsze jest przedmiotem spekulacji - zarówno naukowców, jak i autorów fantastyki naukowej. Prowadzone od lat 50. ubiegłego wieku postępy w badaniach fal sejsmicznych (generowanych przez trzęsienia ziemi), które przechodzą przez jądro, pozwoliły badaczom na dokładniejsze określenie, co może znajdować się w sercu naszej planety. Jednak do tej pory ten obraz nie jest jednoznaczny.

W 2021 roku przeprowadzono badania dotyczące tego, jak fala sejsmiczna zwana falą ścinającą (lub "s") przemieszcza się we wnętrzu naszej planety. Ujawniły one, że wewnętrzne jądro Ziemi nie jest litym żelazem, jak kiedyś sądzono, ale składa się z różnych stanów "mulistego" materiału ze stopu atomów żelaza i lżejszych pierwiastków, takich jak tlen lub węgiel.

Naukowcy nie byli do końca pewni, z czego składa się ta mieszanina. Dotarcie do jądra Ziemi za pomocą sondy jest niemożliwe, dlatego w nowym badaniu naukowcy posłużyli się symulacją - kompilacją danych sejsmicznych i wprowadzeniem ich do zaawansowanego programu komputerowego, którego zadaniem jest odtworzenie wpływu ekstremalnego ciśnienia i temperatury na szereg prawdopodobnych elementów rdzenia, takich jak żelazo, wodór, tlen i węgiel. W zwykłym ciele stałym atomy układają się w powtarzające się siatki, ale symulacje sugerują, że w jądrze Ziemi atomy przekształciłyby się w stop superjonowy - szkielet atomów żelaza, wokół którego inne pierwiastki, napędzane przez potężne prądy konwekcyjne, mogą swobodnie pływać.

- Jest to dość nietypowe - powiedział pierwszy autor badania Yu He, geofizyk z Chińskiej Akademii Nauk. - Zestalenie się żelaza na granicy jądra wewnętrznego nie zmienia mobilności tych lekkich elementów, a ich konwekcja w jądrze wewnętrznym jest nieustanna - dodał.

Z czego składa się Ziemia - wizualizacja Rost9/Shutterstock

Będą chcieli sprawdzić, czy mają rację

Jeśli symulacja pokryje się z rzeczywistością, ciągłe przemieszczanie się materiałów superjonowych mogłoby pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego struktura jądra wewnętrznego wydaje się zmienna w czasie, a także jak powstają potężne prądy konwekcyjne, które odpowiedzialne są za tworzenie ziemskiego pola magnetycznego. Najpierw jednak trzeba będzie udowodnić, że domysły mogą być prawdziwe.

- Będziemy musieli poczekać, aż warunki eksperymentalne pozwolą odtworzyć warunki panujące w jądrze i przeanalizować proponowane modele. Wtedy zobaczymy, który z nich może być rzeczywisty - przekazał Hrvoje Tkalcic, kierownik wydziału sejsmologii i geofizyki matematycznej na Australijskim Uniwersytecie Narodowym w Canberze, który nie uczestniczył w badaniach. - W międzyczasie sejsmolodzy czynią coraz większe postępy, dostępnych staje się też coraz więcej sond. Mamy nadzieję, że w nadchodzącej dekadzie uda nam się ograniczyć niektóre z kluczowych parametrów, określających geofizyczne modele jądra wewnętrznego -podsumował.

Autorka/Autor:kw

Źródło: livescience.com

Źródło zdjęcia głównego: Rost9/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Burze przechodziły w czwartek nad Polską. Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej przekazał wieczorem, że strażacy wyjeżdżali do pogodowych interwencji 180 razy. W niektórych miejscach doszło do podtopień, jednak większość interwencji nie zagrażała bezpieczeństwu.

Burze w Polsce. Prawie 200 interwencji, doszło do podtopień

Burze w Polsce. Prawie 200 interwencji, doszło do podtopień

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, Bielskie Drogi, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed silnymi opadami deszczu. W południowo-zachodniej części kraju może spaść od 35 do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Niewykluczone są także burze i opady gradu.

IMGW ostrzega. Gdzie w nocy będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Gdzie w nocy będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na piątek 25.04. W pierwszej części nocy miejscami może zagrzmieć. Temperatura będzie bardzo zróżnicowana - u jednych termometry pokażą ledwie kilka stopni powyżej zera, u innych będzie nawet 12 stopni. Za dnia tylko w jednej części kraju będziemy mogli liczyć na dzień pełen słońca.

Pogoda na jutro - piątek, 25.04. W nocy opady lokalnie będą intensywne

Pogoda na jutro - piątek, 25.04. W nocy opady lokalnie będą intensywne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burzowa aura nie pozostanie z nami na długo. Już w weekend chmury się rozwieją, a pogoda będzie sprzyjała spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Na horyzoncie widać także wzrost temperatury.

Kiedy front opuści Polskę. Pogoda na 5 dni

Kiedy front opuści Polskę. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Objawy pojawiają się przeważnie od 6 do 12 godzin od momentu zatrucia. Większość pacjentów początkowo uskarża się na biegunkę, wymioty i ból głowy, u części występuje nadmierne pocenie się, odrętwienie czy ból w obrębie mięśni i stawów. Później dochodzą dziwniejsze objawy: metaliczny, palący smak w ustach czy poczucie, że ciepłe powierzchnie są lodowato zimne. Skóra zaczyna intensywnie swędzieć, serce nieregularnie bije. Większość objawów utrzymuje się przez kilka dni, ale niektóre mogą prześladować pacjentów przez tygodnie lub miesiące, niekiedy dłużej. Czasami wracają one ze wzmożoną siłą, na przykład po spożyciu alkoholu.

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Źródło:
TVN24+

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alerty w związku z prognozowanymi burzami z silnymi opadami deszczu. Eksperci ostrzegają przed możliwością wystąpienia podtopień. Komunikaty otrzymali odbiorcy w południowych, południowo-wschodnich i południowo-zachodnich województwach kraju.

RCB ostrzega dziewięć województw. Wojewoda małopolski: to bardzo poważna sytuacja

RCB ostrzega dziewięć województw. Wojewoda małopolski: to bardzo poważna sytuacja

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Blisko 156 milionów Amerykanów żyje na obszarach, gdzie powietrze zawiera niebezpieczne dla zdrowia stężenie zanieczyszczeń - wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Schorzeń Płuc. Prócz niepokojących danych eksperci zwracają też uwagę na ostatnie decyzje amerykańskiej administracji, które mogą pogłębić problem walki ze smogiem.

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Źródło:
ALAS, PAP, THE Guardian, NPR, CBS News

Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Źródło:
Ecuavisa, laprensa.com.ec

Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Źródło:
Reuters, The Jerusalem Post

Pogoda na majówkę 2025. Czy ciepła w wielu miejscach Wielkanoc oznacza, że zbliżający się wielkimi krokami długi, majowy weekend będzie sprzyjał grillowaniu i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu? Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze wyliczenia amerykańskich i europejskich modeli meteorologicznych.

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi zakłóciło program na żywo w jednej z tureckich stacji telewizyjnych. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 zatrzęsły całym studiem nagraniowym. Jak podał prowadzący, aktywność sejsmiczna była wyczuwalna już wcześniej.

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Źródło:
Reuters, Ekol TV, tvnmeteo.pl

Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC, TGRT

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Oksytocyna, zwana "hormonem miłości", może odgrywać kluczową rolę w wyciszaniu konfliktów u przedstawicieli rodziny lemurowatych - donoszą naukowcy z amerykańskiej uczelni Duke University. Pod wpływem tego hormonu władcze i agresywne samice łagodnieją.

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

Źródło:
phys.org, PAP

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Źródło:
CBS News, Penn Medicine News

Mieszkańcy części zachodnich regionów Francji zmagają się ze skutkami powodzi. Po wylaniu rzek ewakuowano kilkaset osób, w wielu domach nie ma prądu.

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Źródło:
francebleu.br, francetvinfo.fr

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawet kwietniowe słońce może być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - od poparzeń i alergii słonecznej po nowotwory. Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo skóry?

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Źródło:
PAP

Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Źródło:
ABC News

14-letnia dziewczynka został zabiła przez lwicę. Do zdarzenia doszło na ranczu graniczącym z południowymi krańcami Parku Narodowego Nairobi w Kenii. Do innego tragicznego wypadku doszło w rezerwacie położonym na północ od stolicy tego kraju. Słoń stratował tam 54-letniego mężczyznę.

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Źródło:
CNN, PAP