Ziemia to nasz wspólny dom, jednak w skali kosmosu jest jedną z kilku planet, które krążą wokół Słońca. To jedyne znane nam miejsce, w którym istnieje życie. A co wiadomo na temat Ziemi i jej pomiarów?
Czym jest Ziemia?
Ziemia to trzecia planeta od Słońca (położona od niego w odległości nieco ponad 150 milionów km). Światło słoneczne potrzebuje około ośmiu minut, aby dotrzeć do powierzchni naszej planety. Wokół Ziemi krąży jeden księżyc.
Obrót Ziemi wokół własnej osi to niemal doba, a dokładnie 23 h 56 min 4,091 s. Ziemia obiega Słońce w ciągu jednego roku gwiazdowego, czyli 365 dni 6 godzin 9 minut i 9,54 s. Przez to, że Ziemia obiega Słońce w czasie dłuższym niż równe 365 dni, co cztery lata do kalendarza dodawany jest jeden dzień - 29 lutego. Taki rok nazywa się rokiem przestępnym.
Przez to, że oś Ziemi jest nachylona do płaszczyzny orbity (23,4 stopnia), mamy na naszej planecie pory roku.
Atmosfera Ziemi to w 78 procentach azot, w 21 proc. tlen, a pozostały jeden procent to inne składniki. Taka mieszanka pozwala organizmom żywym oddychać. Ziemia to jedyne znane nam miejsce we Wszechświecie, gdzie występuje życie. Jest to też jedyna planeta w Układzie Słonecznym, na której powierzchni stwierdzono występowanie wody w stanie ciekłym. Ziemia jest skalista, jednak większość jej powierzchni (ponad 70 proc.) zajmuje woda. Z tego powodu nazywana jest często Błękitną Planetą.
Kto obliczył obwód Ziemi
Ziemia ma kształt zbliżony do elipsoidy obrotowej. Można powiedzieć, że jest to kula spłaszczona na biegunach (czyli na północy i południu). To spłaszczenie Ziemia zawdzięcza ruchowi obrotowemu. Ziemia jednak nie jest idealną elipsoidą, rzeczywisty kształt naszej planety nazywany jest geoidą.
Kto odkrył, że Ziemia jest okrągła? Pierwszego znanego doświadczalnego argumentu, który dotyczy kulistości Ziemi, dostarczył Arystoteles. Zaobserwował on bowiem, że zaćmienia Księżyca spowodowane są wchodzeniem naszego satelity w obszar cienia Ziemi. A przez to, że kształt cienia Ziemi jest okrągły, wnioskował, że Ziemia ma kształt kuli.
Kolejny był Eratostenes. Czego dokonał? W III wieku przed naszą erą obliczył on obwód Ziemi - oszacował go na 252 000 stadionów. Trudno jednak powiedzieć, o jakie dokładnie stadiony chodziło. Przyjmując, że posługiwał się miarą stadionów egipskich, obwód wynosiłby około 39 425 kilometrów. Obecnie przyjmuje się, że obwód Ziemi na równiku to 40 075 kilometrów. Czyli był bardzo blisko...
Jak Eratostenes obliczył obwód Ziemi? Znał on kąt padania promieni słonecznych w południe w Aleksandrii. Znał też odległość z Aleksandrii do Syene (obecnie to Asuan), które - jak przyjął - położone jest na Zwrotniku Raka. Przyjęta w obliczeniach odległość wynosiła 5000 stadionów (około 800 km). Przyjął również, że Ziemia jest idealną kulą oraz dość niedokładną hipotezę, że oba miasta znajdują się na tym samym południku. W Syene podczas najdłuższego dnia w roku w południe Słońce znajdowało się dokładnie w zenicie. Dzięki tym informacjom obliczył stopień zakrzywienia powierzchni Ziemi między Aleksandrią i Syene, a to pozwoliło mu oszacować obwód Ziemi.
Wymiary Ziemi
Ziemia jest największą planetą skalistą Układu Słonecznego i piątą pod względem wielkości w całym Układzie Słonecznym.
Promień średni Ziemi ma 6371 kilometrów. Przeciętna średnica Ziemi wynosi 12 742 kilometry Powierzchnia Ziemi to ok 510 072 000 km kw. Masa Ziemi to 5 972 190 000 000 000 000 000 000 kg. Najwyższym szczytem na Ziemi jest Mount Everest (8848 m n.p.m.). Szczyt najbardziej oddalony od środka Ziemi to Mount Chimborazo (6263,47 m n.p.m.). Szczyt ten położony jest bliżej równika niż Mount Everest, przez co jego wierzchołek oddalony jest bardziej od środka Ziemi. Najniższym punktem na Ziemi jest Głębia Challengera na dnie Rowu Mariańskiego - 10 911 metrów poniżej poziomu morza).
Bibliografia: solarsystem.nasa.gov/planets/earth/overview/ foton.if.uj.edu.pl "Kiedy Ziemia przestała być płaska? Wizje Układu Słonecznego do czasów Keplera"
Źródło: NASA, “Foton”