Czym jest atmosfera ziemska. Z czego się składa i jakie ma warstwy

Źródło:
zpe.gov.pl
Kula ziemska nocą (NASA)
Kula ziemska nocą (NASA)NASA
wideo 2/4
Kula ziemska nocą (NASA)NASA

Atmosfera w najprostszym ujęciu jest to gazowa powłoka otaczająca ciało niebieskie. Atmosfera chroni życie na Ziemi wytwarzając ciśnienie umożliwiające istnienie ciekłej wody na powierzchni tej planety, pochłaniając ultrafioletowe promieniowanie słoneczne, ogrzewając powierzchnię poprzez zatrzymywanie ciepła i redukując ekstremalne temperatury między dniem a nocą.

● Atmosfera zawiera 78,08% azotu, 20,95% tlenu , 0,93% argonu, 0,04% dwutlenku węgla i niewielkie ilości innych gazów.

● Atmosfera składa się z kilku stref, a wraz z jej wysokością zmienia się temperatura, gęstość powietrza i ciśnienie atmosferyczne.

● Troposfera jest pierwszą i najniższą warstwą atmosfery Ziemi, która zawiera 75 proc. całkowitej masy atmosfery planety, 99 proc. całkowitej masy pary wodnej i aerozoli.

Czym jest atmosfera?

Atmosfera ma masę pozwalającą na utrzymanie gazów w wyniku działania grawitacji. W jej obrębie wyróżnia się warstwę planetarną graniczną oraz dobrze wymieszaną. Warto dodać, że w przypadku Jowisza, Saturna, Neptuna, czy Urana atmosfera definiowana jest jako przezroczysta powłoka, której promieniowanie jest odczuwalne. Planetoidy, ze względu na swoją małą masę, pozbawione są gazowej pokrywy. Pluton pomimo tego, że jest planetą karłowatą, ma swoją atmosferę. Ciało to znajduje się bowiem w znacznej odległości od Słońca, dlatego masa niezbędna do podtrzymania gazowej powłoki nie musi być duża.

Czym charakteryzuje się ziemska atmosfera?

Atmosfera Ziemi została najlepiej zbadana przez naukowców. Tworzy ją powietrze składające się głównie z azotu (trochę ponad 78% objętości), tlenu (niemal 21%) i argonu (niecały 1%). Ziemska atmosfera charakteryzuje się pionową budową ze strefami o różnorodnej temperaturze, mieszaninie chemicznej i stopniach jonizacji cząstek. Między tymi obszarami trudno jest wyznaczyć dokładne granice. Najniższa warstwa atmosfery to troposfera. W jej obrębie zachodzą zjawiska pogodowe oraz obieg wodny. W troposferze powstają też chmury.

Atmosfera ziemska jest bogata w tlen m.in. dzięki erupcjom wulkanówWiki Commons / Justinhamel

Jaka jest temperatura w atmosferze Ziemi i innych planet?

Ziemska atmosfera wyróżnia się dużą gęstością. Jej temperatura może wynosić od -89 do +58 stopni Celsjusza. W przypadku innych planet wartość ta wynosi:

Merkury: od -170 do +430, Wenus: +460, Mars: od -87 do -5, Jowisz: -108, Saturn: -140, Uran: -197, Neptun: -201.

ZOBACZ TEŻ: Saturn – jaką ma strukturę i z czego składają się pierścienie drugiej największej planety Układu Słonecznego

Warstwy atmosfery ziemskiej

Ziemską atmosferę tworzy kilka stref, a podstawą ich wydzielenia są zmiany składu chemicznego, temperatur i stopnia jonizacji. Warstwy atmosfery ziemskiej to:

troposfera - jej granica przebiega ok. 10 km nad powierzchnią Ziemi (w zależności od położenia od 7 do 17 km) – jest to najcieńsza, najgorętsza i najgęstsza strefa, która kumuluje ponad 50 procent masy powietrza; w troposferze ciśnienie i gęstość gazów spadają w szybkim tempie wraz ze wzrostem wysokości; zachodzą tu zjawiska pogodowe, odbywa się obieg wody, a para wodna tworzy chmury; można zaobserwować również konwekcję.

stratosfera (ok. 12-50 km nad powierzchnią Ziemi) – w stratosferze następuje rozrzedzenie gazów; wieją prądy strumieniowe, a temperatura powietrza wzrasta - gdyż jego cząstki intensywnie pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe Słońca;

mezosfera (ok. 50-85 km) – następuje w niej spadek temperatury od 0 do -70; niebo zmienia kolor z błękitnego w granatowy i pojawiają się na nim gwiazdy; do śladowych wartości obniża się ciśnienie i gęstość powietrza, a powietrze w tej strefie staje się przewodnikiem prądu; ciekawostka - to w tej warstwie tworzą się tzw. obłoki srebrzyste, które możemy obserwować w Polsce na przełomie czerwca i lipca o zmroku na północnym niebie.

Obłoki srebrzysteam

jonosfera (85-2000 km nad Ziemią) – tworzą ją zjonizowane cząstki gazów, na które oddziałuje promieniowanie kosmiczne. W jej skład wchodzi termosfera (85-500 km) – w tej strefie przestają rozchodzić się fale dźwiękowe, powietrze jest rozrzedzone, a skład chemiczny atmosfery przeobraża się; wiatr słoneczny zderza się z gazami atmosferycznymi, co prowadzi do powstania zorzy polarnej. Na wysokości 100 km n.p.m. przebiega tzw. linia Karmana (umowna granica między kosmosem a Ziemią). Wyżej jest egzosfera (500-2000 km) – występuje w niej praktycznie próżnia, powietrze występuje śladowo.

Dalej zaczyna się przestrzeń kosmiczna – jest to otwarta przestrzeń w stanie wysokiej próżni z wysokoenergetycznym wiatrem słonecznym; nie rozchodzą się w niej fale dźwiękowe.

Atmosfera ziemska (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

ZOBACZ TEŻ: Pluton. Dlaczego stał się planetą karłowatą i stracił status 9. planety Układu Słonecznego

Zjawiska atmosferyczne

Zjawiska atmosferyczne określa się także jako meteorologiczne lub fizyczne. Zachodzą one w powietrzu albo na Ziemi. Za zjawisko atmosferyczne nie uznaje się przeobrażeń pary wodnej w chmury.

Wśród zjawisk atmosferycznych należy wskazać m.in.:

- hydrometeory – opady wody w różnym stanie skupienia - deszcz, śnieg, krupy, śnieg ziarnisty, mżawkę, ziarna lodowe, grad, pył diamentowy, zamieć, mgłę, rosę, szron; - litometeory – zmętnienie, dymy, zamieć pyłową lub piaskową, wichurę pyłową lub piaskową, - fotometeory – halo słoneczne albo księżycowe, wieniec wokół Słońca, iryzacja, tęcza, biała tęcza, pierścień Bishopa, miraż, zielony promień (zwany również zielonym błyskiem).

Atmosfera stanowi gazową powłokę umożliwiającą człowiekowi życie. Należy jednak pamiętać, że przedostają się do niej różnorodne zanieczyszczenia obniżające jakość wdychanego powietrza. Konieczne jest zatem tworzenie ekologicznych rozwiązań prowadzących do zmniejszenia ilości produkowanego siarkowodoru, metanu, amoniaku itp.

Źródła: zpe.gov.pl spaceplace.nasa.gov Astronomia ogólna, Eugeniusz Rybka, wydawnictwo: PWN, 1983 imgw.pl eso.org

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: zpe.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wiki Commons / Justinhamel

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami. Obowiązują alerty nawet trzeciego, najwyższego stopnia. W niektórych rejonach kraju silny deszcz może padać do późnego wieczora.

Niebezpieczne ulewy. Przybyło alarmów IMGW

Niebezpieczne ulewy. Przybyło alarmów IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 28.07 grzmi w części kraju. Wyładowaniom towarzyszą opady związane z niżem genueńskim wędrującym nad Polską. W ciągu ostatniej doby opady przekroczyły 120-140 litrów na metr kwadratowy.

Gdzie jest burza? Błyska się i mocno pada

Gdzie jest burza? Błyska się i mocno pada

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Od północy do godziny 8 w poniedziałek strażacy przeprowadzili ponad 450 interwencji. Dotyczyły one głównie wypompowywania wody z zalanych terenów. W kilku powiatach położonych na terenie Śląska ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Pogotowie przeciwpowodziowe, ewakuacje obozów harcerskich. Ulewy w Polsce

Pogotowie przeciwpowodziowe, ewakuacje obozów harcerskich. Ulewy w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Wokół Bursy, czwartego co do wielkości miasta Turcji, już trzeci dzień szaleją pożary. Podczas walki z żywiołem śmierć poniosły cztery osoby. Płoną także inne rejony kraju.

Spadła cysterna, zginęły trzy osoby

Spadła cysterna, zginęły trzy osoby

Źródło:
PAP, BBC News Turkce, Hurriyet

Północne Chiny wciąż zmagają się z silnymi deszczami, które powodują ryzyko groźnych zjawisk. W poniedziałek rano osuwisko zabiło cztery osoby w północnej części kraju. Ofiara śmiertelna pojawiła się również w centrum Chin.

Deszcz sprawił, że ziemia osunęła się na wioskę

Deszcz sprawił, że ziemia osunęła się na wioskę

Źródło:
Reuters, PAP

W związku z intensywnymi opadami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniami rzek. Obowiązują alarmy nawet trzeciego stopnia.

Czerwone alarmy przed wezbraniami rzek

Czerwone alarmy przed wezbraniami rzek

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Poniedziałek 28.07 upłynie pod znakiem opadów deszczu, a także możliwością burz w znacznej większości kraju. Prognozowane są też silne porywy wiatru. Termometry pokażą do 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.07. W pogodzie będzie się dużo dziać

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.07. W pogodzie będzie się dużo dziać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie mamy dobrych wiadomości dla ciepłolubnych - wszystkich nas czeka spadek temperatury znacznie poniżej średniej. Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę SMS-owe ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami dla mieszkańców kolejnych województw. Na skutek opadów możliwe są gwałtowne wezbrania rzek.

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Temperatura 50,5 stopni Celsjusza została zmierzona 25 lipca w mieście Silopi na południowym wschodzie Turcji. To najwyższa odnotowana wartość w historii kraju.

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Źródło:
PAP, Deutsche Welle

W rejonie Pekinu i północno-wschodnich Chin ulewne deszcze spowodowały powodzie i lawiny błotne, w wyniku których zginęły dwie osoby, a dwie kolejne są zaginione. W przemysłowym mieście Baoding w ciągu jednej nocy spadło aż 145 litrów na metr kwadratowy deszczu, co wymusiło ewakuację ponad trzech tysięcy mieszkańców.

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

Źródło:
TVN24+

Gwałtowna burza przeszła w sobotę przez Zakopane. Towarzyszył jej ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Na nagraniu widać, jak mocno padało.

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę około południa na greckiej wyspie Eubei wybuchł pożar. Zdjęcia i nagranie unoszącego się dymu nad płonącym lasem otrzymaliśmy na Kontakt24. W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze.

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Źródło:
Kontakt24, protothema.gr, naftemporiki.gr

Para z Kansas City została obudzona w piątek rano przez głośny huk. Okazało się, że na ich dom spadło drzewo. Przebiło ono sufit, a przez dziurę do salonu wlała się woda.

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Źródło:
CNN, fox4kc.com

Przez kanadyjską prowincję Quebec przeszły silne burze z deszczem, a miejscami gradem. Wywołały szereg szkód. Samochody utknęły w tunelach, powalone zostały liczne drzewa. W pewnym momencie bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Silne burze uwięziły samochody

Silne burze uwięziły samochody

Źródło:
cbc.ca, theweathernetwork.com

Miasto Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk po raz trzeci tego lipca nawiedziła powódź błyskawiczna. Co najmniej kilka osób zostało uwięzionych przez rwącą wodę.

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Źródło:
Reuters, USA Today

W piątek odwołano ponad 20 rejsów między Maderą a kilkoma lotniskami w Europie. Powodem był utrzymujący się nad portugalską wyspą porywisty wiatr.

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Źródło:
PAP

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Źródło:
livescience.com

Małopolska Trzebinia to miejsce, gdzie można spędzić aktywnie czas. Wszystko dzięki między innymi festynowi Małopolska Tour. Poza rajdem rowerowym to także impreza dla rodzin z dziećmi. A to dopiero początek atrakcji, które czekają na turystów w tym mieście.

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it

W piątek rano na popularnym wśród turystów kurorcie Mamaja na południowym wschodzie Rumunii obowiązywał zakaz pływania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie były jednak wysokie fale i wzburzone morze, a gęsta mgła. Nad ranem widzialność na plaży wynosiła poniżej 20 metrów, co uniemożliwiało pracę ratowników.

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Źródło:
ENEX

Tajfun Co-May uderzył w piątek rano w Filipiny. Przyniósł ze sobą obfite opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Jak podają lokalne władze, żywioł zmusił do ewakuacji tysiące osób.

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, vietnamplus.vn

Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Źródło:
PAP, The Guardian