Podkład na twarzy podczas treningów może wpływać na zdrowie skóry - donoszą badacze z USA. Jak wykazało ich badanie, ćwiczenie w makijażu zmienia wielkość porów w skórze, a także wpływa na późniejsze wydzielanie sebum.
Dr Sukho Lee z Texas A&M University w San Antonio (USA) i jego współpracownicy przeprowadzili badania z udziałem 43 studentów (20 mężczyzn i 23 kobiet). Uczestnicy najpierw umyli twarze odpowiednim środkiem oczyszczającym. Następnie naukowcy zmierzyli parametry skóry na różnych obszarach twarzy, w tym wielkość porów i produkcję sebum, wydzieliny produkowanej przez gruczoły łojowe na skórze.
Kolejnym etapem było nałożenie na połowę twarzy wszystkich uczestników i uczestniczek pojedynczej warstwy podkładu - w zależności od ich wyboru - na czoło lub na policzki. Druga połowa twarzy służyła do kontroli wyniku.
Badania opublikowano na łamach czasopisma "Journal of Cosmetic Dermatology".
Makijaż podczas ćwiczeń? Lepiej z niego zrezygnować
Później biorące udział w badaniu osoby przeprowadziły umiarkowany, 20-minutowy trening, składający się z biegania na bieżni przez 5 minut z prędkością 4,8 kilometra na godzinę, przez 10 minut z prędkością 6,4 kilometra na godzinę i przez 5 minut z prędkością 8 kilometrów na godzinę. Powtórzone po treningu pomiary parametrów skóry wykazały, że ilość sebum w obszarach, na które nałożono podkład, była mniejsza w porównaniu z obszarami bez makijażu.
Jednocześnie znacznie wzrósł rozmiar porów skóry w obszarach bez podkładu, podczas gdy nie zaobserwowano znaczącej zmiany w obszarach z makijażem. Sugeruje to, że podkład mógł ograniczać naturalne rozszerzanie się porów podczas ćwiczeń, zapobiegając wydzielaniu się sebum i potu, które nawilżają i chłodzą skórę. Naukowcy nie ocenili, czy zmiany te były powiązane z jakimikolwiek problemami skórnymi.
Zdaniem autorów, to świetny przykład szkodliwego wpływu makijażu podczas ćwiczeń - zatyka on pory skóry, utrudniając wydzielanie sebum.
Zdaniem autorów noszenie podkładu podczas wysiłku fizycznego może nie mieć dużego wpływu na większość osób wykonujących stosunkowo krótkie treningi, jednak nie są znane jego następstwa w przypadku ćwiczeń wytrzymałościowych. Dlatego kolejnym etapem badań mają być następstwa dłużej trwających ćwiczeń.
Nie jest jasne, jaka jest optymalna ilość sebum - zbyt duże wydzielanie powoduje trądzik, natomiast zbyt małe - podrażnienie skóry.
Źródło: PAP, NewScientist, Medical Xpress
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock