Asteroida 2024 YR4 może trafić w Ziemię w 2032 roku z prawdopodobieństwem wynoszącym obecnie 2,3 procenta. Obiekt jest obserwowany przez ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Asteroidę niedługo ma również poddać analizie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST).
Asteroida 2024 YR4 została odkryta pod koniec grudnia 2024 roku w ramach programu ATLAS (Asteroid Terrestial-impact Last Alert System), wykrywającego planetoidy potencjalne zagrażające Ziemi.
Asteroida 2024 YR4. Wzrosło prawdopodobieństwo kolizji
Z pierwszych wyliczeń wynikało, że istnieje 1,2-procentowe prawdopodobieństwo, że w grudniu 2032 roku obiekt zderzy się z naszą planetą. Naukowcy przeprowadzili kolejne obserwacje i na podstawie nowych danych określili, że ryzyko kolizji wynosi 2,3 procenta.
Gęstość i skład asteroidy są obecnie nieznane. Badacze szacują, że jej średnica wynosi od 40 do 90 metrów.
Obiekt ma zostać poddany analizie przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST). Głównym celem wystrzelonego 25 grudnia 2021 roku Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba jest badanie formowania się najwcześniejszych galaktyk oraz pochodzenia gwiazd i układów planetarnych.
Obserwacje JWST
Żeby dokładniej oszacować rozmiar asteroidy, astronomowie wykorzystają JWST do badania światła podczerwonego emitowanego przez 2024 YR4. Metoda ta może zapewnić dokładniejsze oszacowanie rozmiaru, co ma kluczowe znaczenie dla oceny potencjalnego zagrożenia stwarzanego przez asteroidę. Pierwsza obserwacja odbędzie się na początku marca, a druga w maju.
- Rozmiar asteroidy jest dość trudny do określenia tylko poprzez obserwacje wizualne z teleskopów, ale jeśli użyjemy pomiarów w podczerwieni, to pozwoli nam to znacznie lepiej określić jej wielkość. I tutaj Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba naprawdę pomoże - powiedział agencji informacyjnej Reuters Juan Luis Cano z Biura Obrony Planetarnej.
Jeśli prawdopodobieństwo uderzenia asteroidy będzie się utrzymywać powyżej jednego procenta, naukowcy będą opracowywali strategię obrony Ziemi. Może ona obejmować zderzenie statku kosmicznego z asteroidą w celu zmiany jej kursu. Technika ta została z powodzeniem zademonstrowana przez sondę kosmiczną DART NASA w 2022 roku.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock