Ogromna asteroida zbliżyła się do Ziemi

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps,as/dd
Źródło:
newsweek.com, tvnmeteo.pl, space.com, earthsky.com, CNEOS
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie Słonecznym
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie SłonecznymESO/spaceengine.org
wideo 2/5
Asteroidy/planetoidy

Asteroida 2022 RM4 we wtorek wieczorem przemknęła obok Ziemi. Obiekt, którego średnica może wynosić nawet 740 metrów, został odkryty kilka tygodni temu. Zaliczany jest do grupy "potencjalnie niebezpiecznych", czyli takich, które przecinają orbitę Ziemi lub znajdują się w jej pobliżu.

Asteroida 2022 RM4 znalazła się najbliżej naszej planety około godziny 19.26. Minimalna odległość, jaka dzieliła ja od Ziemi wyniosła prawie 2,3 miliona kilometrów. Dla porównania - Księżyc znajduje się w odległości 384 472 kilometrów od naszej planety.

Ciało niebieskie zostało odkryte 5 października przez obserwatorium Pan-STARRS na Hawajach. Porusza się ona z prędkością 85 tysięcy kilometrów na godzinę. Naukowcy szacują, że jej średnica wynosi od 300 do 740 metrów. To oznacza, że może być trzy razy większa niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, który ma 231 metrów wysokości.

Asteroidy są ciałami niebieskimi o niewielkich rozmiarach, powstałymi we wczesnej fazie kształtowania się Układu Słonecznego. Składają się głównie ze skał, metali i lodu. Planetoidy krążą wokół Słońca po swoich orbitach. NASA podaje, że obecnie znamy około 1,2 miliona asteroid.

>>> CZYTAJ: Planetoidy - z czego się składają i gdzie występują?

Obiekt potencjalnie niebezpieczny - co to znaczy

NASA każdy kosmiczny obiekt, który znajduje się w odległości co najmniej 193 milionów kilometrów od Ziemi określa jako obiekt bliski Ziemi (ang. NEO - Near-Earth objects).

Każdy obiekt zbliżający się od naszej planety nie dalej niż na 7,5 mln km (19,5 razy więcej niż dystans do Księżyca) klasyfikuje się natomiast jako potencjalnie niebezpieczny (ang. PHO - Potentially Hazardous Object). To ciała niebieskie poruszające się wokół Słońca po orbitach przecinających orbitę Ziemi lub znajdujących się w jej pobliżu i których średnica wynosi co najmniej 150 metrów. To wystarczający rozmiar do dokonania znacznych zniszczeń w przypadku uderzenia. Asteroida 2022 RM4 zaliczana jest do tej grupy, ale jak podkreślają specjaliści, nie znajduje się ona na kursie kolizyjnym z Ziemią.

Obecnie na liście obiektów określanych jako potencjalnie niebezpieczne jest ponad 2200 ciał niebieskich.

Orbita asteroidy 2022 RM4ssd.jpl.nasa.gov

Czy któraś asteroida zderzy się z Ziemią

Według obecnych obliczeń w ciągu najbliższych 100 lat zderzenie z Ziemią którejś z asteroid nie jest prawdopodobne - informuje amerykańska agencja kosmiczna. Za pomocą zestawu czterech teleskopów Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS) NASA śledzi lokalizacje i orbity 28 tysięcy asteroid. Od 2017 roku wykrytych zostało w ten sposób 700 planetoid bliskich Ziemi i 66 komet. Dwie z asteroid wykrytych przez ATLAS, 2019 MO i 2018 LA, uderzyły w Ziemię. Pierwsza z nich spadła u południowego wybrzeża Portoryko, a druga przy granicy Botswany i RPA. Obiekty te były na szczęście małych rozmiarów nie spowodowały żadnych szkód.

W październiku w ramach misji DART przeprowadzono udany test obrony planetarnej. Sonda, która uderzyła w planetoidę Dimorphos, zdołała zmienić jej kurs, i to bardziej niż się spodziewano. Asteroida nie stanowiła zagrożenia dla naszej planety. Celem misji było sprawdzenie, na ile na ile uderzenie w niewielkie ciało niebieskie zmieni jego kurs, gdyby zagrażało ono Ziemi.

CZYTAJ TEŻ:  "Zabójcy planet" kryją się w blasku Słońca. Jeden z nich ma rekordowe wymiary

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:anw,ps,as/dd

Źródło: newsweek.com, tvnmeteo.pl, space.com, earthsky.com, CNEOS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości