Żyrafy wymierają po cichu. Drastyczny spadek populacji
Liczba żyraf bardzo zmalała o 40 proc. w ciągu ostatnich 30 lat. Naukowcy są zdumieni tym faktem - sytuację określili jako "ciche wymieranie".
W czwartek w Oslo Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) opublikowała raport dotyczący Czerwonej Listy Gatunków Ginących i Zagrożonych z którego wynika, że liczba żyraf spadła o 40 proc. od lat 80. Jest to spowodowane kłusownictwem, rozwojem pól uprawnych w Afryce oraz konfliktami i niepokojem społecznym.
Przez jakiś czas nie poświęcano zbyt wiele czasu populacji żyraf, skupiano się na słoniach i nosorożcach. Teraz okazało się, że liczba żyraf gwałtownie spadła - od 152-163 tysięcy w 1985 roku do 98 tysięcy obecnie. Naukowcy są tym zszokowani.
Taką sytuację nazwano "cichym wymieraniem".
Jak do tego doszło?
- Podczas gdy żyrafy były powszechnie widywane na safari, w mediach i w ogrodach zoologicznych, ludzie - łącznie z ekologami - byli nieświadomi, że te majestatyczne zwierzęta podlegają "cichemu wymieraniu" - powiedział w komunikacie Julian Fennessy, specjalista od żyraf w Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.
Zagrożeniem dla żyraf według IUCN jest m.in. ekspansja pól uprawnych, które rozwija się, by zapewnić pożywienie dla rosnącej liczby ludności i kłusownicy, którzy zabijają je dla mięsa, szczególnie w rejonach konfliktu, czyli np. w Południowym Sudanie. Craig Hilton-Taylor z IUCN powiedział agencji Reuters, że ludzie rywalizują o coraz mniejsze i uboższe zasoby, podczas gdy zwierzęta są w coraz gorszej sytuacji.
Obejrzyj film o żyrafce Omo, która jest inna niż wszystkie, ale w niczym jej to nie przeszkadza. Samiczkę, od innych odróżnia umaszczenie, którego nietypowa barwa wynika z leucyzmu - niedoboru ciemniejszego pigmentu w skórze, włosach czy piórach. W przeciwieństwie do albinizmu, leucyzm spowodowany jest niedoborem nie tylko melaniny, ale wszystkich typów pigmentu skóry:
Autor: AP/map / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.
Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza
Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.
Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego
Niecodzienny widok zaskoczył mieszkańców jednego z osiedli w Great Falls w stanie Wirginia: ulicami dumnie przechadzał się paw. Jak się okazało, kolorowy ptak nie był uciekinierem z ogrodu zoologicznego, lecz ich sąsiadem.
Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach
Niż Gabriel na dobre rozgościł się nad Polską, przynosząc nam chmury i deszcz. W weekend i na początku kolejnego tygodnia będzie jednak cieplej niż w ostatnich dniach - termometry pokażą nawet 27 stopni Celsjusza. Czy jednak możemy spodziewać się pogodnego nieba?
Pogoda na 5 dni. Zimny i mokry weekend, potem "kolosalna zmiana"
Polska Agencja Kosmiczna podała oficjalny harmonogram powrotu misji Axiom-4 na Ziemię. Załoga, w której skład wchodzi polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski, ma opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną w poniedziałek. Jak jednak zaznaczyli przedstawiciele agencji, w harmonogramie mogą nastąpić przesunięcia.
Kiedy polski astronauta wróci na Ziemię? Znamy harmonogram
Zbliża się coroczny maraton na biegunie północnym, podczas którego biegacze mogą zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Uczestnicy przygotowują się do wysiłku, trenując na pokładzie lodołamacza. Dostarczenie zawodników na biegun nie jest jednak jedynym celem statku.
Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej
- Źródło:
- Reuters
Tokio i okolice zmagały się w czwartek wieczorem z gwałtownymi ulewami, które spowodowały powodzie. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia, prognozując kolejne intensywne opady i apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Jokohamie.
Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach
W Korei Północnej panują upały. Tamtejsze media przekazały, że wiele regionów kraju zmaga się z wysokimi temperaturami i wilgotnością. W związku z przerwami w dostawie prądu niektórzy obywatele szukają alternatywnych źródeł energii do zasilania wentylatorów i klimatyzatorów.
Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić
Zjechali z autostrady, by zobaczyć piękne górskie widoki. Nie spodziewali się jednak, że w ciągu kilku minut spotkają aż pięć niedźwiedzi. Pan Przemysław i jego syn uwiecznili niezwykłe spotkanie z dziką naturą w Tatrach Słowackich, a nagranie wysłali na Kontakt24.
Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"
Nadleśnictwo Baligród podzieliło się w mediach społecznościowych zdjęciem znalezionego w strumieniu realgaru - rzadkiego minerału, który w Polsce można znaleźć w Bieszczadach. Choć piękny, realgar jest jednak niebezpieczny i nie powinno się go dotykać.
Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na drugą część wakacji i jesień. Jakiej pogody możemy się spodziewać w poszczególnych regionach? Sprawdź najnowsze prognozy na sierpień, wrzesień, październik i listopad 2025.
Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW
Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powoli dobiega końca, ale polski astronauta nie przestaje dzielić się z nami materiałami ze swojego życia na ISS. Tym razem Polak wrzucił do sieci materiał wideo, na którym ćwiczy.
Tak wygląda pozaziemski trening. "Wyzwanie dla ludzkiego ciała"
- Źródło:
- POLSA, x.com
Władze Stanów Zjednoczonych przygotowują się na walkę z muchą śrubową, groźnym pasożytem zwierząt i ludzi, który pojawił się w Meksyku. Departament Rolnictwa USA planuje wyhodować miliony wysterylizowanych samców tego gatunku i wypuścić je z samolotów.
Wyhodują miliony much i zrzucą je z samolotów
Mieszkańcy Gwatemali walczą ze skutkami serii trzęsień ziemi. Od wtorkowego popołudnia kraj położony w Ameryce Środkowej nawiedziło łącznie ponad 150 wstrząsów, z czego najsilniejszy miał magnitudę 5,7. Władze poinformowały o pięciu ofiarach śmiertelnych.
Budynki pęknięte na pół, ciała pod gruzami
We wtorek południową część stanu Nowy Meksyk w USA nawiedziła powódź błyskawiczna. Lokalne władze poinformowały o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych, w tym dwójce dzieci. Żywioł niszczył wszystko, co spotkał na swojej drodze. Na jednym z nagrań widać, jak rwąca woda porywa i doszczętnie niszczy jeden z domów.
Woda porwała budynek. "Byłam w tym domu i mam z nim wspomnienia"
W związku z intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu aż 10 województw jest objętych alertem wydawanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Przedstawiciele RCB zaznaczają jednak, że może dojść do sytuacji, gdy nie otrzymamy SMS-owego ostrzeżenia, pomimo że przebywamy na zagrożonym terenie.
Dlaczego niektórzy mogą nie otrzymać alertu RCB?
Co najmniej kilkadziesiąt osób zostało rannych w wyniku burzy, jaka nawiedziła chorwackie miasto Split. Żywioł przyniósł intensywne opady deszczu oraz wiatr, który powalał drzewa i łamał gałęzie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały ze sparaliżowanego miasta.
Gwałtowna burza na chorwackim wybrzeżu. Rannych jest kilkadziesiąt osób
Ponad 60-letni mężczyzna w piątek nie wrócił ze swojej plantacji na wyspie Sulawesi w Indonezji, a rodzina zgłosiła jego zaginięcie. Dzień później mieszkańcy wioski, którzy przeszukiwali okolicę, odnaleźli jego ciało w brzuchu ośmiometrowego pytona. Gad został przez nich zabity, bo wzbudzał podejrzenia swoim nietypowym wyglądem.
Ośmiometrowy pyton połknął rolnika
Co najmniej 1200 interwencji przeprowadzili w poniedziałek strażacy z samego tylko Podkarpacia po nawałnicy, która przetoczyła się nad regionem. Skutki burz straż usuwała przez całą noc także w innych regionach Polski - łącznie wyjeżdżano do akcji 2200 razy. W jednym miejscu konieczna była prewencyjna ewakuacja obozu harcerskiego.