W sobotę 28 marca po raz 13. odbędzie się Godzina dla Ziemi. Zgasimy światła w geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. W tym roku akcja z powodu pandemii choroby COVID-19 będzie jednak inna niż zazwyczaj.
Godzina dla Ziemi, organizowana przez WWF, odbędzie się w sobotę o godzinie 20.30. Tego dnia na godzinę wyłączone zostaną światła na najważniejszych budynkach również w Polsce, ale wezmą w niej udział także przebywający w domach.
Tym razem akcja będzie inna niż zwykle. Jak podaje WWF, teraz nasza uwaga skupia się wokół pandemii COVID-19 i solidarności zarówno z pracownikami ochrony zdrowia, jak wszystkimi dotkniętymi pośrednio i bezpośrednio chorobą wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2.
"Czas refleksji"
"To również czas refleksji nad naszą relacją ze środowiskiem, zarówno w aspekcie nielegalnego handlu dziką fauną i florą, który mógł leżeć u podstaw obecnej sytuacji, jak i tej relacji z poziomu nam bliższego, krajowego - toczącej się wciąż dyskusji o ingerencji człowieka w naturę. Nasz wpływ na środowisko jest niepodważalny, a konsekwencje w krótszym lub dłuższym horyzoncie czasowym dotykają nas samych" - podaje WWF Polska w komunikacie.
W tym roku Godzina dla Ziemi odbędzie się po raz 13. Co roku akcja poświęcona jest istotnym problemom, z jakimi zmaga się środowisko naturalne. W tym roku naszą uwagę ma zwrócić przerywanie nurtów rzek przez tamy i zapory. Zdaniem WWF, kampania "Nie tamuj rzek, niech płyną" ma uświadomić Polakom, że tamy wbrew powszechnej opinii - nie chronią nas przed suszami i powodziami, a wręcz odwrotnie - pogłębiają problem.
Musimy się zjednoczyć
W ubiegłym roku w akcję włączyło się prawie 190 państw na całym świecie, a w Polsce światła zgasiło 98 miast. Tym razem będzie wyjątkowo - wszystko odbędzie się głównie w domach, choć są miasta, instytucje czy obiekty handlowe, które także postanowiły w tym trudnym okresie dołączyć się do inicjatywy. W Warszawie zgasną między innymi PGE Narodowy, Pałac Kultury i Nauki, Kancelaria Prezydenta RP, w Gdańsku Stadion Energa, a w Katowicach - Spodek.
"Podczas tegorocznego finału szczególnie liczymy, że uda nam się zjednoczyć w tej symbolicznej godzinie. Teraz w sposób szczególny widzimy, jak bardzo nasza planeta i ludzie na niej żyjący potrzebują wsparcia i troski o naszą przyszłość" - zachęca WWF.
Autor: dd/aw / Źródło: WWF Polska, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24