Jeszcze przez ponad sto dni można oddać swój głos na Mazury. Skarb polskiej przyrody jest wśród 28 finalistów konkursu na Nowe Siedem Cudów Natury. Wszyscy miłośnicy Krainy Wielkich Jezior powinni wziąć się za klikanie, bo póki co do czołówki jest daleko, a konkurencja nie śpi.
Na liście 28 finalistów konkursu New 7 Wonders znalazły się m.in.: Amazonia (Ameryka Południowa), Wodospad Aniołów (Wenezuela), Wielki Kanion Kolorado (Ameryka Północna), Kilimandżaro (Tanzania) i Morze Martwe (Izrael, Jordania, Palestyna). Właśnie ten ostatni kandydat został niedawno poparty przez premiera Izraela.
Nasze Mazury zajmują obecnie czwarte miejsce od końca, warto więc wesprzeć akcję "Mazury cud natury" i zagłosować na ten piękny region.
W czym tkwi wyjątkowość Mazur?
Krainy Wielkich Jezior z pewnością nie trzeba Polakom reklamować. Co roku odwiedza ją kilka milionów turystów. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy aktywnego wypoczynku – żeglarstwo, narciarstwo wodne, kajakarstwo, windsurfing, wędkowanie, piesze wędrówki czy rowerowe wycieczki. Smakosze - restauracje oferujące swoim gościom lokalne produkty i potrawy.
Pojezierze Mazurskie wyróżnia się bogactwem środowiska przyrodniczego. Sieć wodną tworzą bardzo liczne jeziora, rzeki i kanały. Pojezierze zostało ukształtowane podczas plejstoceńskiej epoki lodowcowej. Wiele z jego wzgórz to część moren polodowcowych, a wiele z jego jezior to jeziora morenowe i zaporowe.
Półfinałowa lista najcudowniejszych
Do półfinału New 7 Wonders w 2009 roku przeszło 71 pretendentów do tytułu cudu natury. Eksperci, pod przewodnictwem Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, wybrali 28 finalistów konkursu. W gronie finalistów znalazła się właśnie Kraina Jezior Mazurskich. Tym samym została uznana za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie i jedno z pięciu najpiękniejszych w Europie.
Laureatów konkursu poznamy 11 listopada 2011 r. Do tego czasu trwa głosowanie na najlepszą siódemkę. Zagłosować można za pośrednictwem strony internetowej, przez wysłanie SMSa lub przez telefon.
Siedem z ponad 400
Pomysłodawcą i organizatorem ogólnoświatowego plebiscytu jest szwajcarska Fundacja New7Wonders. Założył ją w 2001 roku podróżnik, Bernard Weber. Zaraz po tym jak fundacja zakończyła akcję stworzenia nowej listy siedmiu architektonicznych cudów świata, rozpoczęła kolejny plebiscyt – na Nowe 7 Cudów Natury. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na światowe dziedzictwo.
Do końca 2008 roku internauci z całego świata oddawali swoje głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z 224 krajów. Do kolejnego etapu przeszło 261 miejsc z 222 państw. W tym polska Puszcza Białowieska i Jeziora Mazurskie.
Autor: usa/ms / Źródło: mazurycudnatury.org, new7wonder.com