Z roku na rok wody w dawniej czwartym co do wielkości jeziorze na świecie jest coraz mniej. Satelity od 16 lat przyglądają się, jak Jezioro Aralskie wysycha.
Specjaliści z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA stworzyli animację, która pokazuje, jak od 2000 roku Jezioro Aralskie wysycha. Obecnie akwen jest zaledwie skrawkiem tego, czym był jeszcze 16 lat temu.
Degradacja Jeziora Aralskiego zaczęła się już dużo wcześniej i zapoczątkował ją człowiek. Ponad 50 lat temu Jezioro Aralskie było czwartym co do wielkości jeziorem na Ziemi. Zaczęło wysychać w latach 60. XX wieku. Wtedy rejon, w którym znajdowały się dopływy rzek jeziora, znajdował się na na obszarze ZSRR. Polityka tego obszaru polegała na przeistaczaniu terenów pustynnych na pola uprawne. W tym celu odprowadzano wodę z rzek, które zasilały Jezioro Aralskie, na pobliskie pola. Z tego względu z roku na rok poziom wody w Jeziorze Aralskim spadał.
W 2005 roku na terenie Kazachstanu zbudowano tamę, co spowodowało, że południowa część Jeziora Aralskiego całkowicie wyschła.
Cztery zbiorniki zamiast jednego
Jezioro Aralskie znajduje się w Azji Środkowej, na pograniczu Kazachstanu i Uzbekistanu. Woda w tym zbiorniku jest słona. Akwen wysechł tak bardzo, że obecnie tworzą gocztery mniejsze zbiorniki: Jezioro Północnoaralskie, jezioro (dawna zatoka) Tuszczybas, oraz baseny południowo-zachodni i południowo-wschodni.
Autor: AD/map / Źródło: NASA, ENEX