Trąby powietrzne i inne groźne zjawiska pogodowe przestają być w Polsce rzadkością. Przez zmiany klimatu takich zjawisk może być więcej. Mówił o nich na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Przez Polskę przetoczyły się w czwartek nawałnice i trąby powietrzne. Straż pożarna interweniowała ponad 3000 razy. Najwięcej zniszczeń jest na Mazowszu, Śląsku i w Małopolsce. - Trzy osoby zostały lekko ranne - poinformował w rozmowie z TVN24 rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, brygadier Krzysztof Batorski.
- W pewnym sensie mamy spokój, ale należy pamiętać o silnych opadach deszczu, które wciąż będą występować - mówił w piątek na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Dziś opad w niektórych miejscach może dać się we znaki, szczególnie na terenach górskich, gdzie zjawiska te odbywają się dynamicznie. Duży opad prowokuje różne zdarzenia, szczególnie wystąpienia potoków górskich - dodał.
Groźne zjawiska
Czy dynamiczne zjawiska w Polsce pod koniec czerwca powinny nas dziwić? - Trąb powietrznych doświadczamy co roku, nie powinny nas dziwić te zjawiska. Natomiast to, na co powinniśmy bardziej zwracać uwagę to fakt, że zmiana klimatu będzie i już prowokuje coraz częstsze występowanie takich zjawisk - podkreślił Chojnicki. - Trzeba pamiętać, że te zjawiska im częstsze, tym będą coraz bardziej nas dotykać, generując straty - dodał.
- Wzrost temperatury globalnie to też wzrost temperatury w Polsce. I to trzeba powiedzieć, że to taki mocny. Globalnie temperatura wzrosła o ponad 1 stopień Celsjusza. W Polsce obserwujemy, chociażby 2019 rok, który był o dwa stopnie cieplejszy niż norma - mówił ekspert.
Statystycznie trochę więcej trąb powietrznych pojawia się na południu kraju, tam gdzie ukształtowanie terenu jest bardziej złożone.
- Występowanie zjawisk pogodowych, takich jak trąby powietrzne w Polsce, dotyczy każdego miejsca naszego kraju - tłumaczył Chojnicki.
Posłuchaj całej rozmowy z Bogdanem Chojnickim:
Autor: anw/dd / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24