Wydaje się, że każdy rok mija szybciej niż poprzedni, jednak astronomowie udowodnili, że dni stają się coraz dłuższe. Wpływają na to pływy morskie, poziom oceanów i siły elektromagnetyczne.
Rotacja naszej planety, czyli jej obieg wokół własnej osi, który wytycza dzień i noc, stopniowo spowalnia. W rezultacie co 100 lat dzień wydłuża się o około 1,8 milisekundy, czyli jedną tysięczną sekundy. Jest to nieodczuwalne dla nas, ponieważ ta nieznaczna zmiana sprawia, że dzień staje się dłuższy o minutę dopiero po 3,3 milionów lat.
Starożytne zapiski
Analizy naukowców z Durham University w Wielkiej Brytanii opierają się na wiadomości dotyczącej ruchu naszej planety sprzed blisko trzech tysięcy lat. Najstarsze zapisy pochodzą z Babilonii z glinianych tabliczek z pismem klinowym, czyli jednej z pierwszych form pisma. Naukowcy skupili się również na zapiskach ze starożytnej Grecji, Chin, Bliskiego Wschodu oraz cywilizacji europejskiej. Zapiski te udokumentowały dokładny czas i miejsce, gdzie ludzie doświadczyli zaćmienia księżyca i słońca.
Naukowcy użyli modelu, który za pomocą dostępnych danych wyliczył o ile wolniej Ziemia zaczęła obracać się wokół własnej osi. Dodatkowo stworzyli prognozę tego, jak będzie to wyglądać w przyszłości.
- Mimo że zebrane obserwacje wydają się być prymitywne, dostrzegamy spójną rozbieżność między wyliczeniami dat i miejsca wystąpienia zaćmienia a zapisaną datą kiedy faktycznie do niego doszło - powiedziała Leslie Morrison z Durham University w Wielkiej Brytanii.
Relacja z Księżycem
Dlaczego w ogóle Ziemia spowalnia? Jest to związane z oddziaływaniem Księżyca. Srebrny Glob warunkuje pływy na Ziemi, wydłużając je.
- Spiętrzanie się wody podczas przypływu na Ziemi wydłuża się - powiedział Morrison, dodając, że gdy rotacja Ziemi spowalnia, orbita Księżyca poszerza się o około 4 cm rocznie.
Specjaliści twierdzą, że to nie jest jedyna przyczyna. Na rotację Ziemi wpływa również poziom mórz na świecie oraz siły elektromagnetyczne między jądrem naszej planety a jej płaszczem. To właśnie te dodatkowe aspekty sprawiają, że zmiany w ruchu obrotowym są tak nieprzewidywalne. Przykładowo, podczas epok lodowych zamarznięta woda bardziej ciążyła i "zgniatała" Ziemię, dlatego ruch obrotowy spowolnił.
Niepewne czynniki
Badania specjalistów z Durham University w Wielkiej Brytanii wykazały, że Ziemia jest bardziej nieprzewidywalna niż sądzono. Wcześniejsze wyliczenia naukowców mówiły o wydłużeniu się dnia o 2,3 milisekund każdego stulecia. Oznacza to, że nasze dni są coraz dłuższe, ale nie wydłużają się o tak dużo jak wcześniej sądzono. Naukowcy zaznaczają, że jeśli zmiany klimatu utrzymają się, wpłynie to również na wirowanie Ziemi.
- To bardzo wolny proces, a nasze wyliczenia zmieniają się, ponieważ siły działające na obrót Ziemi nie są stałe i również ulegają wahaniom w dłuższym okresie czasu - przyznał Morrison.
Zobacz archiwalny odcinek Encyklopedii Pogody dotyczący pływów morskich:
Autor: AD/aw / Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA