Oceany, lasy i całe środowisko pochłania prawie połowę dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Mimo to, w powietrzu stężenie tego gazu jest za wysokie. Przekroczyliśmy niebezpieczny poziom, który cały czas wzrasta.
Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze w 2012 roku przekroczyło 400 ppm (części na milion). Jest to najwyższy poziom od 400 tysięcy lat. Co ciekawe badania wykazują, że z roku na rok poziom ten wzrasta i będzie wzrastać o około 2 ppm.
Dwa główne źródła
Powyższy film ukazuje dwóch głównych emiterów dwutlenku węgla: pożary lasów (czerwone) oraz działalność człowieka, czyli przemysł (niebieskie) od 25 do 30 czerwca 2006 roku. Doskonale widać, że najwięcej tego gazu dostaje się do atmosfery na północnej półkuli.
Praca satelity
Obecnie duże znaczenie w obserwacji gazów cieplarnianych w atmosferze mają badania prowadzone z kosmosu. Sztuczny satelita NASA OCO-2 od lipca 2014 roku bada stężenie dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze od jej górnej granicy do powierzchni naszej planety.
- Obserwacje z kosmosu to duży krok na przód dla nas. Łatwiej nam przewidzieć zmiany klimatyczne - powiedziała Annmarie Eldering, kierowniczka misji sztucznego satelity OCO-2. - Pomiar dwutlenku węgla w atmosferze jest jednym z najtrudniejszych obserwacji prowadzonych w przestrzeni - dodała.
Przysługa Ziemi
Mimo zwiększającego się poziomu dwutlenku węgla w atmosferze, środowisko pochłania połowę, tego co emitują ludzie.
- Lądy i oceany robią nam wielką przysługę. Gdyby nie one w atmosferze byłoby dwa razy więcej dwutlenku węgla niż jest obecnie - powiedziała Lesley Ott, specjalista z NASA.
Wpływ lasów
Lasy oraz inne lądowe ekosystemy w odpowiedzi na ocieplanie klimatu zmieniają się. Podatne na ogień lasy emitują więcej dwutlenku węgla niż go pochłaniają. Dzieje się tak w związku ze zmianami zachodzącymi w naszym klimacie, dlatego emisja dwutlenku węgla wpływa na klimat, jak i zmiany klimatu odzwierciedlają się w wydzielaniu tego gazu do atmosfery.
Stężenie dwutlenku węgla w maju i czerwcu 2015 roku:
Autor: AD/mab / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA