Jak unikać lawin? Co zrobić, gdy jednak znajdziemy się w jej zasięgu? Jak nie dać się zasypać? Jak skutecznie szukać porwanych przez lawinę? Na wszystkie te pytania będą w weekend odpowiadać wolontariusze TPN. W sobotę i niedzielę będzie ich można spotkać przy wejściu na najpopularniejsze szlaki turystyczne w Tatrach, gdzie propagować będą ogólnopolską akcję informacyjną "Lawinowe ABC".
Akcja ma na celu propagowanie bezpiecznych zachowań zimą w górach i uświadamianie turystom istniejących zagrożeń.
Detektor, sonda
Jak informuje Szymon Ziobrowski z TPN, wolontariusze będą informować turystów m.in. o tym, co należy robić, żeby nie spotkać się z lawiną oraz co oznaczają poszczególne stopnie zagrożenia lawinowego. Będą także demonstrować działanie zestawów lawinowych, czyli detektora, sondy i łopatki. Odpowiedzą także na pytania dotyczące zimowej turystyki górskiej.
Wolontariuszy TPN, którzy służyć będą turystom wiedzą i pomocą, będzie można spotkać w sobotę i niedzielę od rana do godz. 14.00 w czterech miejscach: przy wejściu do Dolin Chochołowskiej i Kościeliskiej oraz w Kuźnicach i na Palenicy Białczańskiej (przy drodze do Morskiego Oka).
"Stale ucz się gór..." "Lawinowe ABC", we współpracy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, TPN realizuje od początku marca. Motto akcji to "Stale ucz się gór. Załóż detektor. Weź sondę i łopatkę. Nie narażaj życia z miłości do gór". Bezpośrednim bodźcem do przeprowadzenia akcji stała się śmierć narciarki przysypanej przez lawinę śnieżną 19 lutego tego roku w rejonie Doliny Goryczkowej - miejscu uważanym przez wielu narciarzy za bezpieczne.
Zakrojona na szeroką skalę Akcja realizowana będzie także w kolejnych sezonach zimowych.
Władze TPN chcą także zorganizować lawinowe centrum treningowe, w którym turysta, wspomagany przez wolontariuszy, będzie mógł ćwiczyć posługiwanie się sprzętem lawinowym. W ramach akcji zostaną także wydane publikacje, w tym książki o tematyce lawinowej.
Jeśli nie będziecie mogli dotrzeć na szkolenie, obejrzyjcie film TOPR o zagrożeniu lawinowym:
Autor: map/rs / Źródło: PAP