Ekstremalne warunki pogodowe, wojny i katastrofy gospodarcze sprawiły, że w 2018 roku ponad 113 milionów ludzi dramatycznie potrzebowało pomocy żywnościowej - wynika z opublikowanego we wtorek dorocznego raportu. Sytuacja może się pogorszyć w roku bieżącym - przestrzegają autorzy.
Doroczny "Globalny raport na temat kryzysu żywnościowego" przedstawiła we wtorek Food Security Information Network (Sieć Informacyjna o Bezpieczeństwie Żywnościowym - FSIN).
Raport o kryzysie żywnościowym
W ramach projektu badacze analizują sytuację w 53 krajach. Klasyfikują ją według pięciostopniowej skali, w której trzeci poziom oznacza kryzys, czwarty - stan alarmowy (emergency), a piąty - katastrofalny głód.
Ekstremalne warunki pogodowe, wojny i kryzysy gospodarcze sprawiły, że w 2018 roku ponad 113 milionów ludzi na świecie dramatycznie potrzebowało pomocy żywnościowej, czyli żyło na terenach zaliczonych do powyższych trzech poziomów - ustalili autorzy raportu. Jak ostrzegł we wtorek Luca Russo, starszy analityk FAO, w tym roku grozi to kolejnym co najmniej dziesiątkom milionów.
- Te 113 milionów, to wierzchołek góry lodowej - zaznaczył Russo. Oszacował, że następne 143 milionów mieszkańców naszego globu żyje w warunkach "tak niestabilnych, że wystarczy niewielka susza", by doszło do kryzysu żywnościowego.
Ponad 100 milionów potrzebujących pomocy żywnościowej
Najtrudniejsza sytuacja w 2018 roku była w Jemenie, gdzie prawie 16 milionów ludzi pilnie potrzebowało pomocy żywnościowej. Kolejne miejsca zajęły: Demokratyczna Republika Konga - 13 milionów i Afganistan - 10,6 miliona. Według Russo, gdyby nie międzynarodowa pomoc, niedożywienie lub głód miałyby znacznie większą skalę, na przykład w Jemenie dotknęłyby co najmniej 20 milionów mieszkańców. Ubiegły rok był trzecim z kolei, kiedy liczba ludzi żyjących w warunkach kryzysu żywnościowego przekroczyła 100 milionów, przy czym sytuacja była nieco lepsza niż w 2017 roku, kiedy liczbę potrzebujących oszacowano na 124 miliony. Ta różnica, zdaniem FSIN, wynikała z mniejszej skali upałów, suszy, powodzi i ulewnych opadów.
Food Security Information Network (FSIN)
FSIN to ogólnoświatowy projekt sponsorowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Światowy Program Żywnościowy (WFP) oraz międzynarodowy ośrodek badawczy International Food Policy Research Institute (IFPRI).
Autorzy opracowania podkreślili, że raport nie obejmuje 13 krajów i terytoriów, których problem dotyczy, ale z których nie sposób uzyskać wiarygodnych aktualnych danych. Chodzi między innymi o Koreę Północną, Wenezuelę i Saharę Zachodnią.
Autor: rzw / Źródło: wfp.org, Reuters