NASA rozpoczęła w piątek serię spacerów kosmicznych poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Głównym zadaniem astronautów ma być unowocześnienie sieci zasilającej stacji.
W piątek amerykańscy astronauci Nick Hague i Anne McClain rozpoczęli cykl spacerów kosmicznych poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Razem z Christiną Koch ze Stanów Zjednoczonych i Davidem Saint-Jacquesem z Kanady będą pracować nad unowocześnieniem systemu zasilania ISS.
Ponad sześć i pół godziny
Piątkowy spacer trwał sześć godzin i 39 minut. W tym czasie Hague i McClain z powodzeniem zastąpili baterie niklowo-wodorowe mocniejszymi akumulatorami litowo-jonowymi w kanale zasilającym w jednej z par paneli słonecznych stacji. Dzięki temu ISS zyskała lżejsze akumulatory, które dużo wolniej się rozładowują.
Astronauci wykonali również kilka zadań zaplanowanych na późniejsze wyjścia w przestrzeń kosmiczną, w tym między innymi usunęli gruz zalegający na zewnętrznej stronie ISS.
Kolejne już niebawem
Na piątek 29 marca zaplanowano drugi spacer kosmiczny i kolejną wymianę akumulatorów. Będzie to pierwszy, wyłącznie kobiecy spacer, a udział wezmą w nim Koch i McClain.
Z kolei Hague i Saint-Jacques wyjdą w kosmos podczas trzeciego planowanego spaceru. 8 kwietnia połączą przewodami pierwszy moduł łącznikowy Unity i segment łączący S0, który znajduje się w samym centrum stacji. W ten sposób powstanie ścieżka zasilania dla kanadyjskiego ramienia robotycznego, zwanego Canadarm2. Na ten spacer zaplanowano również podłączenie kabli, które mają zwiększyć zasięg bezprzewodowej komunikacji poza kompleksem orbitalnym oraz ulepszyć możliwości sieci komputerowej.
W celu unowocześnienia ISS, astronauci wychodzili łącznie już 214 razy. Pierwszy kosmiczny spacer 59. ekspedycji był również debiutem w przestrzeni kosmicznej dla McClain i Hague. Oprócz załogi obecnej misji, na ISS przebywają jeszcze Rosjanie Oleg Kononienko i Aleksiej Owczinin.
Autor: kw / Źródło: ENEX, Reuters, NASA