W Stanach Zjednoczonych trwa odbudowa populacji kondora kalifornijskiego, jednego z największych i najbardziej zagrożonych wyginięciem ptaków w Ameryce. W maju wykluło się tysięczne pisklę od czasu decyzji o ochronie gatunku. Jak twierdzą biolodzy opiekujący się populacją, to tylko krok do osiągnięcia stabilności gatunku.
Kondor kalifornijski (Gymnogyps californianus), jeden z największych ptaków Ameryki Północnej rządził niegdyś na niebie i w górach południowo-zachodnich regionów Stanów Zjednoczonych. Ptak, który odrobinę przypominał sępa, był czczony przez rdzennych Amerykanów, którzy przypisywali mu tajemnicze moce.
Setki lat później przyszłość gatunku przestała być pewna. W latach 80. XX wieku na świecie żyło około 20 osobników. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała kondora kalifornijskiego za gatunek krytycznie zagrożony, ponieważ ogromna część jego populacji wymarła z powodu kłusownictwa, niszczenia siedlisk oraz zatruć.
Sytuacja stawała się krytyczna, dlatego wiele organizacji ochrony przyrody podjęło dramatyczną walkę o ocalenie kondora czarnego przed losem, jaki spotkał na przykład ptaki dodo.
Teraz odnowa populacji osiągnęła punkt przełomowy. Od podjęcia decyzji o ochronie gatunku wykluło się tysięczne pisklę. Jego przyjście na świat daje nieco optymizmu dla powodzenia całej misji.
"Tylko krok"
Obecnie na wolności żyje ponad 300 osobników. Jak powiedział Tim Hauck z Peregrine Fund, organizacji zajmującej się ochroną zagrożonych gatunków ptaków, łącznie z zasobami hodowlanymi jest ich ponad 500.
- Widzimy więcej piskląt urodzonych na wolności niż kiedykolwiek wcześniej. To tylko krok w kierunku osiągnięcia trwałej populacji - stwierdził Hauck.
Pisklę wykluło się w maju w Parku Narodowym Zion w stanie Utah. Informacje o nim podano dopiero niedawno, aby mieć pewność, że młode przetrwa. Jego płci nie da się zidentyfikować bez badania krwi, ale pewne jest, że w listopadzie wyleci po raz pierwszy.
Wyjątkowy gatunek
Kondory kalifornijskie to padlinożerne ptaki zamieszkujące góry północnej Kalifornii. W przeszłości bytowały na całym obszarze Gór Skalistych. Mają ponad metr długości i mogą ważyć do 14 kilogramów.
Całe ciało mają pokryte czarnym upierzeniem, jedynie pokrywy podskrzydłowe są koloru białego. Ich skóra, widoczna na głowie i szyi, jest pomarańczowa. Młode osobniki mają szarawe upierzenie.
Kondory są dość ciężkie, dlatego nie wzbijają się w powietrze przy niekorzystnych warunkach pogodowych.
Raz na rok lub dwa lata samice składają jedno jajo. Jest wysiadywane przez około 50 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo dopiero po kilku miesiącach.
Jak twierdzą pracownicy organizacji ochrony przyrody, kondor kalifornijski jest wyjątkowy z wielu powodów.
- Kondory są jednymi z najbardziej niezwykłych gatunków ptaków w Ameryce Północnej i na świecie. Są niezwykle atrakcyjne i mają indywidualne osobowości. Jako biolodzy naprawdę dobrze poznajemy te ptaki, więc one czują się u nas całkiem nieźle, a my jesteśmy bardzo przywiązani - mówił Hauck.
Chociaż prace nad odnową stabilnej populacji zajmą jeszcze mnóstwo czasu, Hauck świętuje ten niewątpliwy sukces.
- Widzimy, że ich liczebność wzrasta każdego roku - podsumował.
Autor: kw/rp / Źródło: npr.org
Źródło zdjęcia głównego: Joseph Brandt (CC BY 2.0)