Z kanaryjskiego wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma od wielu dni wypływają hektolitry lawy. Ognistą rzekę spływającą do Atlantyku można zobaczyć na najnowszych zdjęciach satelitarnych, uzyskanych dzięki unijnemu programowi Copernicus.
Lawę, która wypływa z wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma, sfotografował satelita Copernicus Sentinel-2. Widać na nich czerwoną rzekę, spływającą do Oceanu Atlantyckiego.
Na zdjęciach widać także chmury pary i toksycznych gazów, które unoszą się w okolicach wulkanu. Według najnowszych prognoz, spodziewana niebawem zmiana kierunku wiatru może zaszkodzić jakości powietrza nad obszarami zamieszkanymi.
Lawa płynie od wielu dni
Cumbre Vieja wybuchł 19 września. Od tego czasu lawa zdążyła pochłonąć setki domów, budynków i hektary plantacji bananów. Ewakuacją objęto ponad sześć tysięcy osób.
W tym tygodniu materiał zetknął się z wodą Oceanu Atlantyckiego. Stygnąca lawa uformowała półwysep, który według oficjalnych danych osiągnął już powierzchnię 20 hektarów.
Program Copernicus
Copernicus to unijny program obserwacji Ziemi, w ramach którego analizuje się naszą planetę i jej środowisko, aby - jak czytamy na stronie programu - "uzyskać maksymalne korzyści dla wszystkich obywateli Unii".
Program jest koordynowany i zarządzany przez Komisję Europejską, realizowany we współpracy z państwami członkowskimi, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), agencjami UE i instytutem badawczym Mercator Océan.
Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl