Po ogromnym trzęsieniu ziemi tuż przy Nowej Irlandii, wyspie na Pacyfiku, ogłoszono alert przed tsunami. Wstrząsy o magnitudzie 7,9 nie wywołały jednak ogromnej fali.
Początkowo geolodzy z USGS określili trzęsienie magnitudą 8. Obecnie obniżyli jej wartość do 7,9.
Wstrząsy wystąpiły o godz. 11:51 (polskiego czasu) na głębokości 103 kilometrów u wybrzeży Nowej Irlandii, wyspy na Pacyfiku, stanowiącej najdalej na północny wschód wysuniętą prowincję Papui-Nowej Gwinei.
O godz. 12:22 (polskiego czasu) w pobliżu, na głębokości 89 kilometrów, odnotowano kolejne wstrząsy o magnitudzie 5,5. A po kolejnych pięciu minutach następne. Tym razem o magnitudzie 6,3, na głębokości 35,9 kilometra.
Nie ma doniesień o ofiarach ani zniszczeniach.
Zagrożenie istniało
Centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku (PTWC) początkowo wydało ostrzeżenie przed falami tsunami, które mogły stanowić zagrożenie dla kilku państw w regionie Nowej Irlandii. Odwołano je jednak dwie godziny później. Także władze Nowej Zelandii wydały taki alert, lecz odwołały ostrzeżenie po przeanalizowaniu dodatkowych informacji.
Służby w pierwszych komunikatach podawały, że fale mogły pojawić się nie tylko u wybrzeży Papui-Nowej Gwinei, ale także przy Indonezji, Wyspach Salomona, Pohnpei, Chuuk, Nauru, Kosrae i Vanuatu. Zagrożenie nie obejmowało Hawajów i Australii.
Władze Nowej Zelandii zapewniają, że nie ma potrzeby ewakuacji.
Pacyficzny Pierścień Ognia
Trzęsienia ziemi są częste w Papui-Nowej Gwinei, która leży na Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Miejscu wzmożonej aktywności sejsmicznej, spowodowanej tarciami między płytami tektonicznymi.
No evacuations are necessary at this stage. However, please stay out of the water and off the beaches following this evenings tsunami threat
— MCDEM (@NZcivildefence) 17 grudnia 2016
Poniższa animacja przedstawia wszystkie trzęsienia ziemi w ostatnich 15 latach:
Autor: agr/aw / Źródło: Reuters, USGS, PAP
Źródło zdjęcia głównego: USGS