"Serce" Plutona skrywa pod sobą ocean roztopionego lodu. Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy. Podkreślają, że ukryte jest tam tyle samo wody, ile występuje we wszystkich ziemskich morzach.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Instytutu Technologicznego w Massachusetts odkryli dowody na to, że na Plutonie znajduje się ukryty ocean. Jest on schowany pod zamarzniętą powierzchnią obszaru w kształcie serca. Region nazwano Tombaugh na cześć odkrywcy Plutona. Ma on średnicę dwóch tysięcy kilometrów, a eksperci sądzą, że mieści się tam tyle samo wody, ile znajduje się w morzach na Ziemi.
Zbiornik odkryty na Plutonie, który prawdopodobnie jest wypełniony przez roztopiony lód, znajduje się około 150-200 km pod zamarzniętą powierzchnią planety. Jak stwierdził Francis Nimmo z Uniwersytetu Kalifornijskiego, sam ocean ma około 100 km głębokości.
- Badania pokazują, że środowisko na Plutonie jest bardziej urozmaicone niż dotychczas sądziliśmy - powiedział Richard Binzel z Instytutu Technologicznego w Massachusetts.
Ciepła planeta
Pomimo że Pluton znajduje się od Słońca w odległości 40 razy większej niż Ziemia, zawiera wodę w stanie ciekłym. Dlaczego? Eksperci twierdzą, że jest to wynik promieniotwórczego ciepła, które jest pozostałością po tworzeniu się planety 4,6 miliarda lat temu.
- Dobrym izolatorem dla ciekłej wody pod powierzchnią Plutona jest obecność ciepłych skał i pokaźnej pokrywy lodowej. Dzięki temu podpowierzchniowy ocean nie jest niczym zaskakującym, szczególnie, że woda zawiera amoniak, który zapobiega zamarzaniu - powiedział Nimmo.
Życie na Plutonie?
Obecność wody może być kluczowa w badaniach nad tą planetą, ponieważ potencjalnie jest ona miejscem, w którym moglibyśmy zamieszkać. W związku z tym jednak, że Pluton w dużej części pokryty jest lodem, nie jest pierwszy na liście planet w Układzie Słonecznym, na których mogłoby istnieć życie.
Odkrycia dokonano analizując dane i zdjęcia pochodzące z misji New Horizons amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Materiały pochodzą z lipca 2015 roku, kiedy sonda New Horizons przelatywała w odległości 12 500 km od Plutona.
Autor: AD/map / Źródło: reuters.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA