Nareszcie udało się rozwiązać zagadkę, dlaczego strzelczyki - podobne do okoni ryby - potrafią pluć z siłą, która potrafi strącić do wody np. owada. Zwierzęta, które właśnie w taki sposób polują, wykorzystują wcale nie wyspecjalizowane organy, a dynamikę wody.
Włoscy badacze twierdzą, że rozwiązali zagadkę strzelczyków - okoniokształtnych ryb, które plując naprawdę potężnymi strugami wody, polują na swoje ofiary.
To dynamika wody
Przez całe lata uczeni wierzyli, że strzelczyki potrafią pluć z niebywałą siłą dzięki posiadaniu przeznaczonych do tego narządów wewnętrznych. Ryby, których nazwa pochodzi właśnie od strzelania ponad powierzchnię akwenu strumieniami wody, potrafią strącić w odmęty np. siedzącego na trzcinie owada, robią to jednak w zupełnie inny sposób, niż do tej pory sądzono.
Zespół badaczy mediolańskiego uniwersytetu udowodnił, że strumienie wody - nie tylko silne, lecz także niekiedy długie na dwa metry! - powstają w większym stopniu dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu dynamiki wody, niż dzięki np. mięśniom.
Wpływają na kształt strumienia
Według naukowców, którzy wyniki badań opublikowali na łamach dziennika "PLoS ONE", strzelczyki wpływają na prędkość wypluwanego strumienia wody, żeby móc zmienić jego kształt pojawiający się w powietrzu. Czoło tej strużki zwiększa swoją objętość i uzyskuje dodatkowe przyspieszenie dzięki szybciej wypluwanej porcji wody w drugiej fazie "strzelania". Dzięki temu formuje się duża kropla, która potrafi uderzyć w owada z imponującą siłą.
Oglądali wideo
Alberto Vailati, członek zespołu, poinformował, że żeby dojśc do właściwych wniosków, trzeba było obejrzeć mnóstwo nagrań wideo plujących strzelczyków.
Autor: map/mj / Źródło: bbc.co.uk