W Polsce to warzywo typowe dla wczesnej jesieni. Zmniejsza apetyt, przyspiesza spalanie tłuszczu. Odmładza i poprawia nastrój. Różni się właściwościami w zależności od koloru. Sprawdź, którą paprykę wybrać.
Papryka posiada wiele cennych właściwości: redukuje tkankę tłuszczową, zawiera sporo witamin i błonnika, przez co reguluje metabolizm. Obniża też ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona i raka piersi.
Papryka czerwona
Przede wszystkim zadba o naszą skórę. Zawiera beta-karoten, który zapewni piękną cerę o zdrowym odcieniu. Czerwona papryka ma w sobie także dużo witaminy C, która spowalnia proces powstawania zmarszczek i wspomaga układ odpornościowy. Papryka w tym kolorze przyda się także osobom z kruchymi naczynkami, ponieważ zawiera dużo rutyny. To naturalny związek pochodzenia roślinnego, zaliczany do grupy flawonoidów, który posiada właściwości antyoksydacyjne i uszczelniające naczynia krwionośne. Wykazuje też działanie przeciwzapalne.
Papryka żółta
Żółta papryka wpływa bardzo korzystnie na nasz wzrok. Zawiera dużo luteiny i zeaksantyny, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania wzroku. Oba te związki potrafią unieszkodliwić wolne rodniki w siatkówce oka. Żółta papryka jest także dobrym źródłem witaminy E, tzw. witaminy młodości, która bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Wzmacnia także ściany naczyń krwionośnych i chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem. Witamina E jest także wykorzystywana do leczenia męskiej niepłodności, zaburzeń mięśniowych, miażdżycy i chorób serca.
Papryka zielona
Obfituje w kwas foliowy, więc jest szczególnie polecana kobietom w ciąży, jednak nie tylko. Ten organiczny związek nie tylko dobroczynnie wpływa na rozwój płodu, ale także poprawia samopoczucie psychiczne, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, wspomaga powstawanie czerwonych krwinek, a także chroni organizm przed nowotworami. Zielona papryka, podobnie jak żółta, jest też bogatym źródłem witaminy E.
Autor: AP/zupi / Źródło: X-News, wikipedia