Najnowsze

Wietrzny poranek w Polsce. Na Śnieżce wiało do 205 km/h

Najnowsze

Arleta Unton-Pyziołek o silnym wietrze
tvn24Arleta Unton-Pyziołek o silnym wietrze

Pogodą w kraju kieruje orkan Barbara. W górach przed południem porywy osiągały 205 km/h, nad morzem ponad 100 km/h. W Warszawie wiało do 72 km/h.

Silny wiatr w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek nad Polską i sztorm na Bałtyku przyniósł niż Barbara. Jak stwierdziła synoptyk TVN Meteo, można go nazywać orkanem, ponieważ jest to potoczna nazwa niszczycielskiego, sztormowego niżu. Takie układy rozpędzają się nad Atlantykiem i przynoszą porywy wiatru ponad 100 km/h.

Silnie wiało głównie w nocy z poniedziałku na wtorek. Nad ranem również mocniej zawiało, nie tylko na Wybrzeżu, ale również w górach.

- Na Śnieżce w porywach wieje do 205 km/h. Średnia prędkość wiatru to 144 km/h - powiedziała po godzinie 7 Unton-Pyziołek.

To nie jest rekordowy podmuch na tym szczycie Karkonoszy. W 1990 roku powiało tam z prędkością 345 km/h. Tymczasem najsilniejsza zanotowana prędkość wiatru na świecie to 404 km/h. Tak mocno wiało na szczycie Góry Waszyngtona w kwietniu 1934 roku.

Synoptyk zaznacza, że najsilniejszy wiatr pozostanie do południa. Później zacznie słabnąć.

Wietrzna aura na Śnieżce
Wietrzna aura na Śnieżcetvn24

Wietrznie w całym kraju

Podmuchy na Śnieżce to najsilniejsze zanotowane dotychczas w Polsce w związku z orkanem Barbara. Kolejnym regionem z silnym wiatrem jest Wybrzeże. W Ustce i w Łebie powiało dotychczas z maksymalną prędkością 101 km/h. Na Helu odnotowano 97 km/h, w Koszalinie 90 km/h, Gdańsku 85 kmh oraz w Kołobrzegu i w Świnoujściu wiało do 79 km/h.

- Są sygnały z portów, że wiatr osiągał nawet 116 km/h - powiadomiła meteorolog.

Z mniejszą prędkością wiało w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu podmuchy wiatru wyniosły maksymalnie 76 km/h.

Miejscami na nizinach porywy przekraczały nawet 80 km/h. W Łodzi powiało do 81 km/h. W Warszawie maksymalnie powiało z prędkością 72 km/h.

Maksymalne porywy wiatru we wtorek nad ranemTVN Meteo

Apelujemy o ostrożność

- Pogoda jest niebezpieczna i trudna - stwierdziła synoptyk.

Zobacz, jak uchronić się przed silnym wiatrem.

Silny wiatr już dał się we znaki mieszkańcom północnych regionów Polski. Strażacy interweniowali tysiąc razy i cały czas otrzymują kolejne zgłoszenia. Wiatr łamie gałęzie i jest stanowi zagrożenie dla ludzi o czym przestrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Efekt współpracy

Silny wiatr jest skutkiem efektywnej współpracy tych dwóch ośrodków barycznych - między niżem Barbara a potężnym wyżem znad północnej Francji.

- Dostaliśmy się pod wpływ niżu Barbara, który powstał w rejonie Labradoru. To kolebka takich niewielkich układów niżów, które dojrzewają i rozpędzają się nad Atlantykiem i często "nurkują" nad Europę. Wtedy ciągną za sobą silny strumień powietrza z północnego Atlantyku - powiedziała synoptyk.

Zobacz kierunek i prędkość wiatru na światowej mapie:

Autor: AD/rp/aw / Źródło: TVN24, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Zając Eastnews, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości