Aura w niektórych regionach kraju jest niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe i hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia.
Ostrzeżenia meteorologiczne mają pierwszy stopień i obowiązują w województwach: dolnośląskim, opolskim, łódzkim, śląskim, małopolskim i podkarpackim.
Intensywne opady
W woj. dolnośląskim (w subregionie wałbrzyskim) ostrzeżenie przed intensywnym deszczem obowiązuje od godz. 10 do 21. W tym czasie prognozuje się wystąpienie opadów, okresowo o umiarkowanym natężeniu. Miejscami spadnie od 15 do 30 l/mkw. wody, jednak lokalnie spodziewamy się opadów do 40 l/mkw.
W woj. opolskim synoptycy IMGW także przewidują intensywne opady. Według prognoz spadnie tam od 15 do 30 l/mkw., a miejscami - 40 l/mkw. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 10 do 23.
W woj. łódzkim także wydano alert przed ulewnym deszczem. Ostrzeżenie jest ważne od godz. 12 do niedzieli do godz. 3 w nocy. W tym czasie pojawią się opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Miejscami spadnie od 30 do 40 l/mkw. wody.
Silny wiatr
Poza intensywnymi opadami, w Polsce także silniej powieje. W związku z tym, w woj. śląskim wydano także ostrzeżenie dotyczące silnego wiatru.
Na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego (woj. śląskie) prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 do 40 km/h, z porywami do 80 km/h. Powieje z południowego zachodu i południa. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 11 do 22.
W Bieszczadach i Beskidzie Niskim (woj. podkarpackie) także silniej powieje. Wiatr z południa będzie osiągał średnią prędkość od 40 do 55 km/h, jednak lokalnie możliwe są porywy do 80 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 16 do pierwszej w nocy.
W woj. małopolskim w subregionie południowym do niedzieli do godz. 20 prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, z porywami do 80 km/h, z południa. Silny wiatr najdłużej będzie utrzymywać się na wschodzie subregionu.
Co oznacza ostrzeżenie?
Alert pierwszego stopnia przewiduje "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Ostrzeżenia hydrologiczne
IMGW wydał także alerty hydrologiczne drugiego i pierwszego stopnia. Obowiązują w woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim.
W woj. dolnośląskim i opolskim ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują od godz. 18 do niedzieli do godz. 8. W zlewniach dopływów górnej Nysy Kłodzkiej w godzinach wieczornych i nocnych mogą wystąpić wezbrania z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.
W woj. śląskim wydano alert pierwszego stopnia, który będzie obowiązywał od godz. 23 do niedzieli do godz. 10. W związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, w rzekach w zlewni Warty do Poraja, możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wody do strefy stanów wysokich i okołoostrzegawczych.
Co oznaczają ostrzeżenia hydrologiczne?
Alert drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych - Ho lecz poniżej stanów alarmowych - Ha".
Ostrzeżenie pierwszego stopnia wiąże się z tym, że "stany wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - Ho, przy czym prognozowany jest gwałtowny przyrost stanu wody przekraczający 100 cm w ciągu sześciu godzin, 12 godzin lub doby".
Zagrożenie lawinowe
W górach może być niebezpiecznie nie tylko ze względu na silny wiatr. TOPR wydał komunikat o zagrożeniu lawinowym drugiego stopnia w Tatrach.
Wyzwolenie lawiny jest możliwe przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin, jednak w górach należy zachować ostrożność.
W związku z ociepleniem oraz silnym wiatrem warunki do wędrówek górskich są niekorzystne. Na starym twardym śniegu zalega świeża, mokra warstwa. Szczególnie niebezpiecznie może być w regionie grani i we wszystkich wklęsłych formacjach, ze śniegiem nagromadzonym pod ścianami.
Autor: zupi/aw / Źródło: IMGW, TOPR
Źródło zdjęcia głównego: IMGW/TVN Meteo