Wspaniała zorza polarna pojawiła się na kole podbiegunowym w nocy z czwartku na piątek. Zjawisko obserwowano w Finlandii i Norwegii.
Goście jednego z hoteli w okolicach Rovaniemi w Finlandii mieli okazję podziwiać spektakl z zielonym, różowym, fioletowym i białym światłem w roli głównej.
Niesamowite ujęcia uwiecznił entuzjasta z Rovaniemi. Zorzę widać było również w Norwegii.
Jak powstaje zorza?
Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, które występuje na niebie w górnej atmosferze. Okres wiosenny to jeden z najlepszych momentów na jej podziwianie, ponieważ wtedy doświadczamy zwiększonej aktywności wiatru słonecznego. Naładowane cząstki wyrzucane przez Słońce w ziemskiej jonosferze (na wysokości 100 kilometrów) ulegają wzbudzeniu i uwalniają swoją energię, co na niebie przybiera wygląd różnokolorowych smug światła.
Kolor zorzy zależy od gazu, który dociera do ziemskiej atmosfery. Tlen świeci się na czerwono i zielono, azot na purpurowo i bordowo, zaś wodór i hel na niebiesko lub fioletowo.
Na Ziemi zorze są widoczne na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Zorzę polarną na półkuli północnej nazywa się Aurora borealis, zaś południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.
Zobacz zorzę polarną w kształcie smoka:
Autor: kw/aw / Źródło: Reuters