Księżyc nie zawsze był taki, jakim oglądamy go dzisiaj. Jego wygląd to wynik miliardów lat gwałtownej aktywności. Ponad 4 miliardy lat temu ziemski satelita był wielką kulą magmy. Co było dalej, można się przekonać, oglądając film przygotowany przez NASA.
Film "Ewolucja Księżyca stworzył zespół z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA dla uczczenia 1000 dni, które na orbicie spędziła amerykańska sonda kosmiczna Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Można na nim zobaczyć, jak doszło do tego, że ziemski satelita zyskał swoją obecną postać.
Zaczęło się od kosmicznej kolizji
Na początku Księżyc był prawdopodobnie wielką kulą magmy. Najpopularniejsza obecnie hipoteza zakłada, że była ona pozostałością po kolizji obiektu wielkości Marsa z Ziemią, do której doszło ok. 4,5 miliarda lat temu. Kiedy magma ostygła, uformowała się skorupa Księżyca.
W okresie między 4,5 a 4,3 mld lat temu duży obiekt uderzył w pobliżu księżycowego bieguna południowego. W ten sposób powstał basen Biegun Południowy-Aitken, krater o średnicy 250 km i głębokości 13 km, jeden z dwóch największych znanych kraterów uderzeniowych w Układzie Słonecznym.
Wycieki magmy i bombardowanie powierzchni
To ogromne zderzenie było początkiem, po których nastąpiła seria mniejszych kolizji, które spowodowały duże zmiany księżycowej powierzchni - takie jak powstawanie kraterów.
Ponieważ wnętrze Księżyca nie było całkowicie schłodzone, magma zaczęła wypływać przez pęknięcia skorupy powstałe uderzeniach. Około miliarda lata temu miało miejsce ostatnie duże uderzenie w widoczną z Ziemi stronę naszego satelity. Wtedy miał miejsce ostatni z dużych wpływów kształtujących jego powierzchnię i tym samym dobiegła końca aktywność wulkaniczna na powierzchni Księżyca.
Srebrny Glob nadal podlegał "bombardowaniu" przez różne obiekty. W wyniku tych uderzeń powstały m.in. takie znane kratery jak Tycho czy Kopernik. Jego wygląd, jaki znamy dzisiaj, jest wynikiem miliardów lat gwałtownej aktywności.
"Wycieczka" po Księżycu
Naukowcy z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda stworzyli także film "Podróż na Księżyc", na którym, niczym podczas wycieczki, możemy poznać najbardziej charakterystyczne miejsca na powierzchni Srebrnego Globu. Widać na nim m.in. kratery: Mare Orientale (Morze Wschodnie), Mare Serenitatis (Morze Jasności), Basen Biegun Południowy-Aitken czy kratery Shackleton i Tycho.
Autor: js/rs / Źródło: NASA/Goddard Space Flight Center