W wielu polskich miastach stężenie pyłów PM10 i PM2.5 przekracza dopuszczalne normy. Smog utrzymuje się z powodu wyżowej aury i słabego wiatru.
W środę wczesnym popołudniem w wielu miastach normy jakości powietrza były przekroczone. Złym i niezdrowym powietrzem oddychano nie tylko na południu kraju, ale również w regionach północnych - na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Podlasiu.
Jesienne wyże i niewielki ruch powietrza znacząco wpływają na powstawanie smogu.
Stężenie pyłu PM10
Po godzinie 12.40 powietrze było złe w Gdańsku przy ulicy Powstańców Warszawskich (stężenie PM10 na poziomie µg/m3), Kościerzynie (141,54 µg/m3) i Krakowie (ul. Bujaka - 139 µg/m3, ul. Dietla - 162 µg/m3).
Niezdrowym powietrzem oddychali mieszkańcy: Gdyni, Szczecinka, Bydgoszczy, Poznania, Żar, Dzierżoniowa, Zdzieszowic, Kędzierzyna-Koźla, Gliwic, Zabrza, Dąbrowy Górniczej, Krakowa, Częstochowy, Radomska, Nowin, Kielc, Zamościa, Lublina i Warszawy.
Stężenie pyłu PM2,5
Po godzinie 12.40 powietrze było złej jakości w Kościerzynie (113 µg/m3) i w Krakowie przy alei Krasińskiego (91,82 µg/m3). Niezdrowe powietrze odnotowano w: Szczecinie, Wschowej, Kędzierzynie-Koźlu, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Otwocku i w Warszawie przy ul. Tołstoja.
Po godzinie 12.40 zawartość benzenu przekroczyła normę w Zdzieszowicach - powietrze pod tym względem zaklasyfikowano jako fatalne. Źle było w Kędzierzynie-Koźlu.
Kiedy powietrze jest dobrej jakości?
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.
Autor: kw/ao / Źródło: GIOŚ
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock