Najnowsze

Widziałeś widmo Brockenu? Może ci grozić śmiertelne niebezpieczeństwo

Najnowsze

Kontakt 24 / sercioWidmo Brockenu

Reporter 24 podczas lotu samolotem był świadkiem niezwykłego zjawiska optycznego, które utrwalił na filmie - zobaczył cień samolotu otoczony tęczową glorią.

Po raz pierwszy zjawisko to zostało opisane przez Johanna Esaiasa Silberschlaga w 1780, który dostrzegł je na szczycie Brocken w górach Harz. Stąd pochodzi jego nazwa - widmo Brockenu.

Zjawisko optyczne

Rzadkie zjawisko, którego doświadczyli pasażerowie samolotu, polega na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej. Mgła znajdująca się niżej niż oglądający rozprasza światło i odgrywa rolę ekranu.

Ponadto załamujące się na kroplach wody światło utworzyło całe widmo światła białego, tworząc w ten sposób tęczową glorię wokół cienia.

Klątwa

Dawniej coś niewyjaśnionego i nowego budziło w ludziach lęk. Również z tym zjawiskiem, zwanym też mamidłem górskim, wiąże się pewien przesąd. Głosi on, że po jego ujrzeniu, człowiekowi grozi śmierć w górach. Dopiero zobaczenie mamidła górskiego po raz trzeci może odczynić zły urok. Przesąd wymyślił w 1925 r. czołowy taternik i alpinista międzywojnia Jan Alfred Szczepański.

Choć dzisiaj wiemy, na czym to zjawisko polega, wciąż wzbudza ono pewną grozę. A to dlatego, że nie jest w stanie zobaczyć go nikt inny poza osobą, która rzuca cień.

Tylko ty możesz zobaczyć swoją glorię.

Autor: ab/jap / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / sercio