Efektowny zachód Słońca w Kalifornii przykuł uwagę mieszkańców hrabstwa San Joaquin. Niebo przybrało odcienie pomarańczy i czerwieni, a na dodatek im oczom ukazała się wielobarwna i intensywna tęcza. W przyrodzie możemy zobaserować także tęcze, które są całym kołem, a nie jedynie półokręgami.
Na niebie ujrzeć można wiele barw, a nie tylko białe obłoki, które płyną przez niebieskie sklepienie. Szczególnie podczas wschodów i zachodów słońca niebo czasami przybiera odcienie od szarego, poprzez pomarańcz, czerwień, aż do purpury.
Długa droga do tęczy
Jeszcze większy podziw wzbudzają różne zjawiska optyczne, które możemy podziwiać. Najczęściej cieszą oczy kolorowe okręgi, czyli tęcza. Niezwykły obraz nieba podczas zachodzącego słońca mogli ostatnio podziwiać mieszkańcy hrabstwa San Joaquin w Kalifornii w USA.
Jakie warunki muszą panować, abyśmy mogli spodziewać się, że powstanie? Przede wszystkim słońce musi być stosunkowo nisko nad horyzontem. Ponadto na drodze promieniowania słonecznego muszą znaleźć się kropelki wody (np. deszcz) o kształcie zbliżonym do kulistego. W ich wnętrzu światło ulega rozszczepieniu, załamaniu i odbiciu. Kiedy światło widzialne przenika przez kropelki deszczu, woda rozprasza światło białe, które jest mieszaniną fal o różnych kolorach. W wyniku tego procesu powstają składowe o różnych barwach, dzięki czemu oko ludzkie postrzega wielokolorowy łuk.
Uznaje się, że im większe kropelki wody, tym tęcza jest bardziej wyraźna. W przeciwieństwie do zjawiska halo, tęczy trzeba szukać po przeciwnej stronie niż słońce.
Czy tęcza zawsze jest półokręgiem?
Z powierzchni ziemi zawsze widzimy tylko połowę łuku tęczy. Aby zobaczyć też drugą połowę, należy wznieść się w powietrze. Tylko wówczas będziemy mieć możliwość ujrzenia kropli deszczu poniżej naszych oczu. Najlepiej tęczę obserwować z pokładu samolotu lub wzniesienia.
Podwójna tęcza
Na niebie często możemy dostrzec dwa półokręgi. Na zewnątrz głównej tęczy są mniej wyraźne i węższe okręgi wtórne, które powstają w wyniku dwukrotnego odbicia światła wewnątrz kropli wody. Ponieważ odbicie zachodzi dwukrotnie, tęcza wtórna jest mniej intensywna i szersza od tęczy pierwotnej.
Na głównej tęczy kolory układają się w następującej kolejności: od zewnątrz zaczynają się odcienie czerwonego, pomarańczowego i żółtego, przechodząc do barw zielonych, niebieskich i kończąc na mocnym kolorze fioletowym, który tworzy wewnętrzny łuk.
Autor: AD/mk / Źródło: x-news, wikipedia.org
Źródło zdjęcia głównego: x-news