Gdy pracownicy służby zdrowia są zagrożeni, wszyscy jesteśmy zagrożeni - powiedział w piątek Szef Światowej Organizacji Zdrowia, podkreślając, że niedobory sprzętu ochronnego są obecnie jednym z największych problemów w walce z koronawirusem. Tedros Adhanom Ghebreyesus zapowiedział także rozpoczęcie międzynarodowych testów skuteczności czterech różnych terapii. Jako pierwsi w badaniach wezmą udział pacjenci z Norwegii i Hiszpanii.
Występując na piątkowej konferencji prasowej w Genewie szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że niedobór sprzętu ochronnego dla pracowników medycznych na całym świecie stanowi "bezpośrednie zagrożenie" w walce z pandemią koronawirusa.
"Wszyscy jesteśmy zagrożeni"
- Chroniczny globalny niedobór sprzętu ochrony osobistej jest obecnie jednym z największych bezpośrednich zagrożeń dla naszej zbiorowej zdolności do ratowania życia. Gdy pracownicy służby zdrowia są zagrożeni, wszyscy jesteśmy zagrożeni - powiedział Ghebreyesus.
Szef WHO zapowiedział pierwsze testy, które sprawdzą, jakie leki działają na COVID-19.
- W Norwegii i Hiszpanii wkrótce pierwsi pacjenci zostaną włączeni do "Próby Solidarności" (ang. Solidarity Trial), w której porównamy bezpieczeństwo i skuteczność czterech różnych leków lub ich kombinacji przeciwko COVID-19. To historyczna próba, która drastycznie skróci czas potrzebny do stworzenia solidnych dowodów na to, jakie leki działają - mówił szef WHO. Poinformował, że chęć udziału w badaniach wyraziło 45 krajów, a kolejnych przybywa. - Im więcej krajów przyłączy się do badania, tym szybciej będziemy mieli wyniki - dodał.
Szef WHO wezwał także rządy krajów ogarniętych pandemią o powstrzymanie się od stosowania leków, które okazały się nieskuteczne w terapii COVID-19. Przypomniał przy tym, że według danych WHO ponad 100 tysięcy osób na całym świecie zostało już wyleczonych.
- Musimy podążać za dowodami. Tutaj nie ma skrótów. Musimy również dopilnować, aby stosowanie niesprawdzonych leków nie powodowało ich niedoboru w leczeniu chorób, w których okazały się one skuteczne - powiedział Ghebreyesus. Dodał, że szczepionka na COVID-19 może powstać dopiero w ciągu 12 do 18 miesięcy. - Problem ten może zostać rozwiązany tylko przy międzynarodowej solidarności i współpracy - mówił Ghebreyesus.
"Musimy pozostać spokojni"
W czwartek szef WHO apelował do państw grupy G20 o zwiększenia produkcji sprzętu ochronnego dla pracowników służby zdrowia. - Pandemia koronawirusa przyspiesza w gwałtownym tempie - mówił Ghebreyesus podczas wideokonferencji liderów G20. - Wzywamy wszystkie wasze kraje do zwiększenia produkcji, usunięcia zakazów eksportu i zapewnienia równości dystrybucji - mówił.
- Jesteśmy na początku tej walki. Musimy pozostać spokojni, zjednoczeni i współpracować - zakończył swoje przemówienie Ghebreyesus, wykorzystując wcześniejsze słowa, których w rozmowie z nim użył minister zdrowia Singapuru, Gan Kim Yong.
Autor: dd/ja / Źródło: WHO, PAP