Na świecie odnotowano już niemal dwa miliony zachorowań na COVID-19. W wielu krajach obostrzenia obowiązują już od kilku tygodni. Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła sześć kryteriów, które powinny spełnić państwa, które rozważają poluzowanie obostrzeń w walce z pandemią COVID-19.
Światowa Organizacja Zdrowia chce wspierać kraje w podejmowaniu trudnej decyzji o luzowaniu obostrzeń. Dlatego dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas poniedziałkowej konferencji przedstawił sześć kryteriów dla tych państw:
rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 musi być pod kontrolą;
możliwości systemu opieki muszą pozwalać na wykrycie, testowanie, izolowanie i leczenie każdego przypadku zakażenia oraz śledzenie każdego kontaktu;
ryzyko epidemii w specjalnych placówkach, takich jak obiekty służby zdrowia i domy opieki społecznej, musi być zminimalizowane;
w miejscach pracy, w szkołach oraz innych budynkach muszą być zastosowane środki zapobiegające zakażeniu;
państwa muszą zarządzać ryzykiem związanym z zawleczeniem zachorowań;
mieszkańcy muszą być w pełni świadomi, zaangażowani we wprowadzanie "nowej normalności".
Ponadto Ghebreyesus dodał, że każdy kraj powinien wprowadzić obszerny zestaw środków, który pozwoli na spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa oraz uratowanie ludzkiego życia.
- Każde państwo powinno przeanalizować swoją sytuację, chroniąc wszystkich obywateli, szczególnie tych, którzy są najbardziej narażeni - mówił szef WHO.
As the world approaches 2 million #COVID19 cases, @WHO is updating its global response strategy to support countries to save lives & stop the #coronavirus. The updated strategy summarizes what we’ve learned & charts the way forward, incl criteria for lifting current restrictions. pic.twitter.com/uxhxJIbg0S
— Tedros Adhanom Ghebreyesus (@DrTedros) April 14, 2020
Szczyt zachorowań jeszcze przed nami
We wtorek rzeczniczka WHO Margaret Harris poinformowała, że obecnie 90 procent infekcji na świecie ma miejsce w Europie i USA, a do szczytu zakażeń koronawirusem jeszcze nie doszło. Wyraziła zaniepokojenie, że przypadki nowych zakażeń odnotowywane są także w Chinach, a ich źródłem są w większości obywatele tego kraju, którzy wracają z Rosji.
Harris przyznała też, że "liczba nowych przypadków zakażenia maleje w niektórych częściach Europy, w tym we Włoszech i Hiszpanii, ale epidemie narastają w Wielkiej Brytanii i Turcji".
Autor: dd/aw / Źródło: WHO, PAP, tvn24.pl