"By skłonić społeczeństwa do większego zaangażowania w walce z koronawirusem, potrzebne jest regularne badanie nastrojów społecznych, wdrażanie 'kreatywnych rozwiązań', opracowywanych wspólnie z mieszkańcami oraz spełnianie potrzeb społecznych w 'nowy i bezpieczny sposób' - zauważa dyrektor europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia w apelu do rządów.
W oświadczeniu zamieszczonym we wtorek na stronach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dyrektor organizacji na Europę powołał się na wyniki badań społecznych, przeprowadzanych na zlecenie WHO. Jak wskazały badania, poziom zmęczenia różni się w zależności od kraju, przy czym "w niektórych przypadkach osiągnął ponad 60 procent".
"Koszt dotychczasowych wyrzeczeń był nadzwyczajny i wymęczył nas wszystkich, gdziekolwiek mieszkamy i cokolwiek robimy. W tych warunkach poczucie marazmu i braku motywacji jest naturalne" - czytamy w oświadczeniu.
Kluge przyznał, że po ośmiu miesiącach od obecności koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie, w obliczu kryzysu zdrowotnego i restrykcji należy spodziewać się zmęczenia, apatii i braku motywacji.
Nie rezygnować z walki
Dyrektor europejskiego oddziału WHO wezwał rządy państw, by nie rezygnowały z działań na rzecz powstrzymywania rozprzestrzeniania się patogenu. Jak stwierdził, by skłonić społeczeństwa do większego zaangażowania, potrzebne jest regularne badanie nastrojów społecznych, wdrażanie "kreatywnych rozwiązań", opracowywanych wspólnie z mieszkańcami oraz spełnianie potrzeb społecznych w "nowy i bezpieczny sposób". Podał przy tym przykłady organizowania "pływających kin" na łodziach czy tworzenia "baniek społecznych" w środowiskach pracy.
"Mimo trudności, COVID-19 zmusza nas do wyjścia poza nauki biomedyczne w naszej odpowiedzi na pandemię" - oznajmił Kluge.
Pandemia w Europie przyspiesza
Po miesiącach przestoju, Europa jest ponownie jednym z miejsc, gdzie wirus rozprzestrzenia się najszybciej. W ubiegłym tygodniu więcej nowych przypadków infekcji odnotowano tylko na kontynencie amerykańskim i w Południowo-Wschodniej Azji.
Na podstawie danych portalu worldometers.info, do tej pory w Europie potwierdzono ponad 5,5 miliona przypadków SARS-CoV-2. Zmarło ponad 226 tysięcy osób.
Autor: ps / Źródło: PAP, WHO, worldometers.info