Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia ostrzegł, że świat wkracza w nową i niebezpieczną fazę rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podkreślił, że pandemia COVID-19 przyspiesza w skali globalnej i nadal kluczowe jest stosowanie się do zasad bezpieczeństwa.
Podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił uwagę na to, że liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 stale rośnie. W czwartek na całym świecie zanotowano największy dotąd dobowy wzrost nowych potwierdzonych infekcji - ponad 150 tysięcy.
Epicentrum pandemii są obecnie obie Ameryki, gdzie znajduje się prawie połowa nowych zakażeń. Najwięcej zachorowań odnotowano do tej pory w Stanach Zjednoczonych - ponad 2,2 miliona i Brazylii - ponad milion.
Szef WHO ostrzegł jednak także o niepokojąco rosnących liczbach zakażonych w Azji Południowej, przede wszystkim w Indiach i na Bliskim Wschodzie. Z drugą falą zakażeń zmaga się między innymi Iran. Zachorowało tam już 200 tysięcy osób, a 18 czerwca zanotowano 2,5 tysiąca nowych infekcji.
"Świat wkracza w nową i niebezpieczną fazę"
- Pandemia COVID-19 przyspiesza w skali globalnej, a świat wkracza w nową i niebezpieczną fazę rozprzestrzeniania się koronawirusa przy wprowadzonych środkach bezpieczeństwa - ostrzegł Ghebreyesus.
Jak powiedział, wielu ludzi, co zrozumiałe, ma dość siedzenia w domu, a kraje chcą jak najszybciej otworzyć swoje społeczeństwa i gospodarki. - Ale musimy pamiętać, że wirus wciąż szybko się rozprzestrzenia - podkreślił. Dodał, że środki bezpieczeństwa, takie jak jak mycie rąk, utrzymywanie dystansu społecznego i noszenie masek ochronnych, nadal są kluczowe, by powstrzymać transmisję SARS-CoV-2.
Uchodźcy jednymi z najbardziej narażonych
Przypominając o obchodzonym w sobotę Światowym Dniu Uchodźcy, sekretarz generalny organizacji wskazał, że w miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa w państwach rozwijających się, uchodźcy są jedną z najbardziej narażonych na infekcję grup. Przyczynia się do tego m.in. ubóstwo i warunki, w jakich żyją.
Autor: ps/aw / Źródło: PAP, WHO, Reuters, worldometers.info