Koncerny farmaceutyczne z całego świata prowadzą badania nad szczepionkami na koronawirusa. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia żadna z potencjalnych szczepionek, znajdujących się w zaawansowanym stadium rozwoju, nie wykazała wyraźnej skuteczności na poziomie co najmniej 50 procent.
Według Światowej Organizacji Zdrowia szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 nie pojawi się zbyt szybko.
- Nie spodziewamy się powszechnych szczepień do połowy przyszłego roku - powiedziała Margaret Harris, rzeczniczka WHO podczas piątkowej konferencji prasowej w Genewie. - Trzecia faza badań klinicznych musi trwać dłużej, ponieważ musimy zobaczyć, jak naprawdę chroni szczepionka i jak bardzo jest bezpieczna - dodała.
Zdaniem rzeczniczki żadna z potencjalnych szczepionek, która jest na zaawansowanym etapie badań, nie wykazała wyraźnej skuteczności na poziomie co najmniej 50 procent.
Harris uważa, że wszystkie dane z badań nad szczepionkami powinny zostać udostępnione i porównane. - Wiele osób zostało zaszczepionych, ale nie wiemy, czy szczepionka działa - podkreśliła.
Plan przydziału szczepionek
WHO i GAVI (organizacja zajmująca się poprawą dostępu do szczepionek w najbiedniejszych krajach świata) prowadzą wspólnie globalny plan przydziału szczepionek, znany jako COVAX. Celem jest uczciwy i sprawiedliwy zakup i dystrybucja szczepionek. Według niego w pierwszej kolejność zaszczepieni powinni być najbardziej narażeni na COVID-19, czyli pracownicy służby zdrowia.
Rosyjska i amerykańska szeczepionka
Po niemal dwóch miesiącach testów na ludziach Rosja wydała w sierpniu zgodę na produkcję szczepionki przeciwko COVID-19. Wielu ekspertów kwestionuje jej bezpieczeństwo i skuteczność ze względu na szybkie tempo wprowadzenia jej na rynek.
Amerykańscy urzędnicy ds. zdrowia publicznego oraz największa firma farmaceutyczna świata - Pfizer Inc. poinformowała w czwartek, że szczepionka na COVID-19 może być gotowa do dystrybucji już pod koniec października. Byłoby to tuż przed amerykańskimi wyborami 3 listopada.
Autor: anw/map / Źródło: WHO, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: freepik.com