Aby kontrolować i stłumić pandemię SARS-CoV-2, poszczególne państwa muszą izolować, testować, leczyć i śledzić każdy przypadek i podejrzenie zakażenia koronawirusem - powiedział na konferencji prasowej Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zorganizuje ona międzynarodowe badania, które pozwolą ocenić, jakie metody leczenia COVID-19 są najbardziej skuteczne.
Dyrektor generalny przekazał na konferencji prasowej, że WHO jest świadome, że wiele krajów skutecznie walczy z pandemią. Dodał, że organizacja zdaje sobie sprawę z ogromnych trudności, jakie napotykają państwa, i obciążeń, na jakie są narażone.
Szef WHO przestrzegał, aby nikt z góry nie zakładał, że jego społeczność nie będzie zakażona. - Przygotuj się na to, że może być. Nie zakładaj też sam, że nie zostaniesz zakażony. Przygotuj się na to, że będziesz - dodał.
"Izolować, badać, leczyć i śledzić"
Ghebreyesus powiedział, że w związku z pandemią SARS-CoV-2 jest nadzieja, a kraje mogą zrobić wiele.
- Odwoływanie imprez sportowych, koncertów oraz innych wielkich zgromadzeń może pomóc spowolnić transmisję wirusa. Aby kontrolować i stłumić pandemię, państwa muszą izolować, testować, leczyć i śledzić - przekonywał Ghebreyesus. Dodał, że jeśli tego nie zrobią, łańcuch przenoszenia choroby może być kontynuowany na niskim poziomie, a potem wznowić się po zniesieniu środków odseparowania ludności.
A co z łagodnymi przypadkami zachorowań? WHO doradza, by izolować te osoby w placówkach służby zdrowia, w których wyszkoleni specjaliści mogą zapewnić dobrą opiekę medyczną oraz zapobiegać postępowi klinicznemu i dalszemu przenoszeniu choroby.
"Próba solidarności"
Szef WHO powiedział również, że aby przyspieszyć poszukiwanie potencjalnych terapii i leków na COVID-19, WHO i jej partnerzy zorganizują badania na międzynarodową skalę w celu analizy i porównania jeszcze niesprawdzonych metod leczenia.
- To duże międzynarodowa badania mają na celu zapewnienie danych, które potrzebne są nam do wykazania, które metody leczenia są najbardziej skuteczne. Nazwaliśmy te badania "próbą solidarności" - przekazał szef WHO.
Zmarło ponad osiem tysięcy ludzi
Na całym świecie stwierdzono ponad 208 tysięcy zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło ponad osiem tysięcy ludzi. WHO ogłosiło pandemię choroby COVID-19, wywoływanej nowym koronawirusem. W Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.
Autor: dd/ja / Źródło: WHO