Odciski kropel deszczu zachowane w skale sprzed 2,7 mld lat pozwolą ustalić, jaka atmosfera panowała wcześniej na naszej planecie.
Prastare krople zapisały się w skałach wulkanicznych w miejscowości Ventersdorp w Prowincji Północno-Zachodniej Republiki Południowej Afryki. Odkryto je w 1980 r. Dr Sanjoy Som z amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA) uważa, że wyryte przez nie liczne zagłębienia powiedzą nam coś więcej o prastarym ciśnieniu atmosferycznym. W jaki sposób?
Dr Som chce najpierw zmierzyć wielkość kropel, co pozwoli wyliczyć, jak szybko uderzały o ziemię. Prędkość z kolei pomoże ustalić gęstość powietrza.
- To paleobarometryczne podejście pomoże stworzyć modele, które będą symulowały warunki atmosferyczne w prastarych czasach - mówi dr Som.
Atmosfera ziemska sprzed 2.7 mld lat
Ziemia 2.7 mld lat temu była bardzo różna od planety, którą znamy dziś. Obracała się znacznie szybciej, Księżyc był bliżej, a Słońce świeciło słabszym blaskiem. Nie było zwierząt i roślin, a powietrze nie nadawało się do oddychania.
- Było sporo azotu w atmosferze, podobnie jak dzisiaj, ale nie było tlenu. Był za to dwutlenek węgla i metan - wyjaśnia naukowiec.
Autor: mm/mj / Źródło: bbc.co.uk