Zamieszkujące brytyjską wyspę Skomer burzyki północne jedzą plastik - donoszą naukowcy z Wielkiej Brytanii. W żołądkach tych ptaków - a także w żołądkach ich piskląt - znaleziono też brokat.
Naukowcy przeprowadzili badanie na 34 osobnikach występujących na Skomer, wyspie położonej u wybrzeży hrabstwa Pembrokeshire w Walii. Okazało się, że dziewięć na 12 młodych burzyków północnych miało w swoim żołądku co najmniej jeden kawałek plastiku. 15 z 22 dorosłych ptaków zjadło element z tworzywa sztucznego. Łącznie w żołądkach przebadanych zwierząt znaleziono co najmniej 70 kawałków plastiku. Badacze uważają, że dorosłe osobniki karmiły młode kawałkami tworzyw sztucznych, w tym także brokatem.
Pisklęta były karmione mikroplastikiem
Badacze twierdzą, że zjadany przez burzyki plastik może pochodzić ze sprzętu rybackiego lub został wcześniej zjedzony przez ich ofiary.
- Nasze badanie pokazuje, że burzyki północne z wyspy Skomer są podatne na spożycie plastiku i że dorosłe osobniki prawdopodobnie karmią plastikiem swoje pisklęta - powiedziała doktor Louise Gentle z Nottingham Trent University w Angli. - To było szokujące, zobaczyć tak wiele plastiku w żołądkach piskląt mających zaledwie kilka tygodni - dodała.
Wyspa Skomer jest domem około połowy światowej populacji burzyka północnego. Około 440 tysięcy par lęgowych rozmnaża się na Skomer i sąsiedniej wyspie Skokholm. - Musimy wiedzieć więcej o tym, co się tutaj dzieje - mówił doktor Matt Wood, wykładowca biologii z University of Gloucestershire w Anglii, koordynator badania.
Burzyki północne
Burzyki północne (Puffinus puffinus) należą do rodziny burzykowatych (Procellariidae). Zamieszkują Ocean Atlantycki - jego wyspy i wybrzeża. Ptaki te żywią się drobnymi rybami, mięczakami, w tym głowonogami, a także różnymi organizmami oraz odpadkami zebranymi z powierzchni wody.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock