Wakacje mogą być przekichane. "Kiedy jest słońce i wiatr, to alergicy cierpią"

[object Object]
Alergicy powinni przygotowac się na pylenie traw i dębówtvn24
wideo 2/3

Sezon pylenia roślin oznacza dla alergików co najmniej opuchnięte oczy i katar, a w przypadku bardziej wrażliwych osób nawet pojawienie się lub nasilenie objawów astmy. - Dobre leczenie alergii to poprawa naszej jakości życia, ale też poprawa naszego bezpieczeństwa - podkreślił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 poniedziałek alergolog doktor Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.

W powietrzu zmniejsza się obecnie ilość pyłków produkowanych przez brzozę. Swój okres pylenia rozpoczynają za to trawy i dęby. W maju pyłki tych roślin pojawią się w dużych ilościach w całej Polsce. Od początku maja i w czerwcu głównym utrapieniem alergików będą trawy, a następnie zboża.

Aktualne stężenie i prognozę pylenia możesz znaleźć w serwisie alergicznym TVN Meteo.

WEJDŹ DO SERWISU ALERGICZNEGO TVN METEO

Nie tylko geny

Jak mówił w TVN24 dr Piotr Dąbrowiecki, dla wielu osób nasilenie się pylenia roślin będzie oznaczało "przekichane" wakacje.

- Kiedy jest piękne słońce, duży wiatr, to niestety alergicy cierpią, kichają, mają katar. Niektórzy, najbardziej wrażliwi, mają objawy astmy oskrzelowej - mówił alergolog.

Pomimo że geny uważane są za główny czynnik odpowiedzialny za powstawanie alergii, to - jak tłumaczył ekspert - "nie wszystko możemy zrzucić na geny".

- Przede wszystkim zależy ona od tego, gdzie mieszkamy i czym się zajmujemy - podkreślił.

Doktor Dąbrowiecki zauważył, że osoby mieszkające w miastach dużo częściej odczuwają objawy alergii niż mieszkańcy wsi, choć wydawałoby się, że - nie mając takiego kontaktu z pylącymi roślinami, jak na terenie wiejskim - powinni być na to mniej narażeni.

- W dużych miastach mamy dwukrotnie więcej osób z alergią i dwukrotnie więcej osób z astmą oskrzelową. Miastowi reagują intensywniej, mimo że potencjalnie powinniśmy się spodziewać, że na terenach wiejskich - gdzie jest dużo brzóz, dużo lasów, dużo traw, dużo zbóż - tych reakcji będzie więcej - powiedział gość TVN24.

Za taki stan rzeczy - dodał - odpowiada zanieczyszczenie powietrza, które w mieście jest zazwyczaj dużo wyższe niż na wsi i że w mieście dużo większa ilość zanieczyszczeń i substancji chemicznych obecnych w powietrzu wraz z pyłkami wnika do układu oddechowego lub przykleja się do naszej do skóry. - Bywa często tak, że osoba, która żyła sobie w czystym ekologicznie rejonie nagle przeprowadza się do miasta i przez kolejny rok występują objawy - stwierdził Dąbrowiecki.

Lekarz wyjaśnił, że za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest "koktajl" złożony z alergenów i zanieczyszczeń, który organizm takiej osoby przyjmuje po przeprowadzce.

Smog, często pojawiający się w polskich miastach, działa drażniąco na drogi oddechowe. Samo zanieczyszczenie powietrza nie wywołuje uczulenia, ale może spowodować powstanie stanu zapalnego w układzie oddechowym, co z kolei może sprzyjać - w kontakcie z pyłkami - wystąpienie reakcji obronnej układu immunologicznego.

- Wiemy, że zanieczyszczenie powietrza zmienia układ immunologiczny płuc, nosa, gardła. Reagujemy intensywniej i reagujemy mocniej - stwierdził lekarz.

Dodał, że "oczywiście są też osoby bardzo wrażliwe, które rodzą się już z alergią".

Jak radzić sobie z alergią

Doktor radził, żeby osoby, które obserwują u siebie objawy alergii, wykonały testy alergiczne w celu ustalenia, który konkretny czynnik jest odpowiedzialny za ich reakcje uczuleniowe.

- Po sezonie pylenia, czyli w okresie wakacyjnym, należy udać się do alergologa - powiedział alergolog. Dodał, że dzięki poznaniu, co jest prawdziwym czynnikiem powstawania reakcji alergicznej, alergolodzy są w stanie lepiej dostosować profilaktykę i leczenie.

- Dzięki temu kolejny sezon może być wolny od objawów - podkreślił Dąbrowiecki. Zalecił, by regularnie przyjmować leki przepisane przez lekarza i samowolnie ich nie odstawiać, nawet jeśli wydaje nam się, że nic nam już nie dolega.

Trudny okres dla alergików:

Wiosna to trudny okres dla alergików
Wiosna to trudny okres dla alergikówTVN24

Zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze

Osoby, które mają alergię, a nie biorą leków, stanowią potencjalne zagrożenie na drogach - powiedział gość TVN24. Dodał, że kierowca alergik, kichając w trakcie prowadzenia auta, może zamknąć oczy i spowodować wypadek.

- Były takie badania, które udowodniły, że osoba z alergią objawową za kierownicą często jest w stanie przejechać 20-30 metrów, nie kontrolując w ogóle, co się dzieje - alarmował.

- Dobre leczenie alergii to poprawa naszej jakości życia, ale też poprawa naszego bezpieczeństwa - powiedział Dąbrowicki.

Alergolog dr Piotr Dąbrowiecki o alergii
Alergolog dr Piotr Dąbrowiecki o alergiitvn24
Alergie na pyłki roślin, kalendarz pylenia (PAP/Małgorzata Latos, Maria Samczuk)PAP/Małgorzata Latos, Maria Samczuk

Autor: ml//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Warunki drogowe w noc wigilijną i w środę rano na dużym obszarze Polski będą trudne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami, a na południowych krańcach Polski przed gołoledzią.

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Obfite opady śniegu pozostawiły we wtorek tysiące domów bez prądu Bośni i Hercegowinie. Doszło do poważnych zakłóceń w ruchu drogowym, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Intensywnie sypie też w Serbii.

Zima zaatakowała na Bałkanach. Domy bez prądu, zaspy na dwa metry

Zima zaatakowała na Bałkanach. Domy bez prądu, zaspy na dwa metry

Źródło:
Reuters, ENEX

Nocą na południowym wschodzie Polski można spodziewać się słabych opadów śniegu. Środa, Boże Narodzenie, przyniesie dużo chmur i mgieł, a śnieg spadnie jedynie w górach. Termometry ciągu dnia wskażą od 0 do 5 stopni.

W części kraju może padać śnieg

W części kraju może padać śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Święta Bożego Narodzenia czeka nas nie zimowa, a późnojesienna, mglista pogoda ze słabymi opadami deszczu i mżawki. Na śnieg można liczyć tylko w górach.

Mgły, mżawka, miejscami mróz w ciągu dnia. Pogoda na Boże Narodzenie

Mgły, mżawka, miejscami mróz w ciągu dnia. Pogoda na Boże Narodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Należąca do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na 6,2 miliona kilometrów. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

Źródło:
PAP

W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem mpoksu. Pochodzący z Walonii pacjent zaraził się podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Chociaż wariant ten jest bardzo zaraźliwy i śmiercionośny, służby uspokoiły, że ryzyko rozprzestrzenia się wirusa jest bardzo niskie.

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Źródło:
PAP

Australia przygotowuje się na pożary buszu. W stanie Wiktoria nadal trwa walka z pożarem, który od ponad tygodnia szaleje na terenie Parku Narodowego Grampians. Sytuację pogarsza fakt, że nadchodzące święta mają być najgorętsze od lat.

To mogą być najgorętsze święta od lat. "Spodziewamy się najgorszego"

To mogą być najgorętsze święta od lat. "Spodziewamy się najgorszego"

Źródło:
PAP, 9 News

Wysokie fale zniszczyły molo w mieście Santa Cruz w Kalifornii. Trzy przebywające na nim osoby wpadły do wody, a z pomocą pospieszyli im strażacy. Jak przekazały lokalne władze, molo już od dłuższego czasu było uszkodzone, a w okolicy prowadzone były prace renowacyjne.

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Źródło:
New York Times, Santa Cruz Fire Dept.

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przeprowadzili w niedzielę akcję ratunkową. Znieśli na noszach 32-letniego turystę z urazem pachwiny uniemożliwiającym mu chodzenie. Mężczyzna utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku na Babią Górę.

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Źródło:
PAP, GOPR

Stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach wzrósł w poniedziałek do drugiego, umiarkowanego. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Intensywnie pada śnieg, a dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr i niski pułap chmur w partiach szczytowych - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

Źródło:
TPN, PAP, TOPR

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmarł krokodyl, który zagrał w największym australijskim przeboju wszechczasów - filmie "Krokodyl Dundee". O śmierci ponad 90-letniego gada poinformowało herpetarium Crocosaurus Cove, w którym mieszkał.

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

Źródło:
PAP, BBC

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Bilans ofiar śmiertelnych cyklonu Chido, który uderzył w Mozambik, wzrósł do 120 osób - podały w poniedziałek lokalne władze. Żywioł wyrządził też ogromne zniszczenia na Majotcie, francuskim terytorium zamorskim. W związku z tą katastrofą poniedziałek został ogłoszony dniem żałoby narodowej we Francji.

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Źródło:
PAP, Reuters

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

W niedzielne popołudnie zawalił się most łączący dwa stany na północnym wschodzie Brazylii. W momencie katastrofy na konstrukcji znajdowało się kilka pojazdów, które wpadły do wody. Jednym z nich była cysterna wypełniona kwasem siarkowym. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Źródło:
Reuters, PAP, Globo

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN