Minister środowiska zaproponował, żeby Polska starała się o organizację prestiżowej Konferencji Klimatycznej ONZ w 2013 r. Otrzymał już akceptację rządu dla dalszych starań o kandydaturę. O tym, czy Warszawa w listopadzie przyszłego roku podejmie przywódców państw i negocjatorów ze 190 krajów świata, dowiemy się podczas tegorocznej konferencji, na przełomie listopada i grudnia.
Konferencje Klimatyczne ONZ (tzw. COP-y - Conferences Of the Parties) są dorocznymi światowymi szczytami, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. To najbardziej prestiżowe i najważniejsze forum globalnej polityki klimatycznej. Podejmowane tam dyskusje mają realne konsekwencje dla światowych gospodarek, polityki ochrony zdrowia czy bezpieczeństwa.
Nawet 10 tys. osób na warszawskim szczycie?
Rada Ministrów na wniosek ministra środowiska Marcina Korolca zatwierdziła kandydaturę Polski na gospodarza konferencji w przyszłym roku, dając tym samym zielone światło do dalszych starań o nominację.
Co roku krajem prowadzącym negocjacje międzynarodowe i organizującym szczyt jest inne państwo z wybranego rotacyjnie regionu świata. Dlatego zgłoszenie naszego kraju wymaga jeszcze akceptacji Grupy Wschodnioeuropejskiej (EEG), gdyż Polska jest jej członkiem i obejmując prezydencję, byłaby jej przedstawicielem.
Inni kandydaci? Tajemnica
Gdyby szczyt w listopadzie 2013 r. miał zostać zorganizowany w Warszawie, oznaczałoby to wizytę w stolicy przywódców państw i rządów oraz negocjatorów ze 190 krajów świata - szacunkowo nawet 10 tys. osób.
Oficjalnie nie ma potwierdzonych informacji o ewentualnych konkurentach, ale ze względu na proces międzynarodowych konsultacji są to informacje poufne do samego końca. Ostateczna decyzja o wyborze miasta i kraju goszczącego szczyt zostanie zatwierdzona podczas tegorocznej Konferencji Klimatycznej ONZ w Katarze, w Doha, na przełomie listopada i grudnia.
Minister: wykorzystamy doświadczenie
- Jestem przekonany, że Polska będzie sprawnie prowadzić negocjacje, bo tego, że jesteśmy doskonałym organizatorem wielkich imprez, nie musimy już udowadniać - zapewnia minister Marcin Korolec, który był pomysłodawcą zgłoszenia Polski. - Wykorzystamy doświadczenia kraju, który rozumie zarówno kraje rozwijające się - sami byliśmy do niedawna krajem, który potrzebował pomocy - jak i rozwinięte, zmagające się obecnie z kryzysem gospodarczym. Wiemy, jak stymulować wzrost i ograniczać emisyjność gospodarki - argumentuje.
Poznański szczyt uznany za najlepszy
Polska już raz była organizatorem Konferencji Klimatycznej ONZ. W 2008 r. w Poznaniu gościła przeszło 10 tys. delegatów z całego świata. Szczyt był powszechnie uznany za sukces organizacyjny i zyskał opinię najlepiej przygotowanego szczytu klimatycznego w historii tego procesu. Przyczynił się też do podniesienia roli Polski w globalnych negocjacjach i na forum UE.
Autor: js/mj / Źródło: PAP