Nowy satelita meteorologiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej został wyniesiony na orbitę. Dzięki niemu prognozowanie pogody będzie jeszcze dokładniejsze.
Meteop-B został wystrzelony na orbitę ziemską w poniedziałek o godzinie 17.29 czasu polskiego. Z Bajkonuru w Kazahstanie wyniosła go rakieta Sojuz. Podróż na orbitę (800 km nad Ziemię) trwała godzinę. Po dotarciu satelity do punktu docelowego kontrolerom lotu udało się złapać jego sygnał i od razu rozpoczęto proces rozkładania jego paneli słonecznych.
Skuteczny tandem
Meteop-B rozpocznie teraz współpracę z krążącym po orbiecie od 2006 r. satelitą Meteo-A. Będą krążyć po orbicie wokół obu biegunów w tandemie.
Meteop-B ma te same instrumenty badawcze co Meteop-A. Obydwa posiadają zestaw czujników, które rejestrują mnóstwo zmiennych w różnych warstwach atmosfery.
Jak pracują satelity
Dokonują pomiarów temperatury i wilgotności powietrza, badają właściwości chmur i rodzaje gazów takich jak ozon, dwutlenek węgla, metan i dwutlenek azotu. Monitorują temperaturę powierzchni morza, pokrywę śniegu i lodu, stan roślinności lądowej. Mogą nawet pełnić ważne role w wypatrywaniu pożarów na ziemi i rozprzestrzeniania pyłu wulkanicznego w powietrzu.
Wszystkie te dane wprowadzane są do modeli numerycznych prognoz pogody, które są w stanie przewidzieć aurę od kilku godzin do 10 dni naprzód.
System Metop prowadzony jest we współpracy z Amerykanami, którzy mają swoje własne satelity na orbicie. Informacje uzupełniane są z balonów meteorologicznych, stacji naziemnych i samolotów.
Na wyniesienie na orbitę czeka Meteop-C. Zastąpi on w przyszłości Meteop-A, który przekroczył już zakładany okres eksploatacji.
Autor: mm/mj / Źródło: bbc.co.uk