Międzynarodowy zespół naukowców odkrył w kosmosie nietypowe zjawisko - niewielką "dziecięcą" gwiazdę otoczoną obłokiem molekularnym. Dla naukowców intrygujące są jego właściwości - jest nietypowo gorący i wielki. - To podważa teorię, że gwiazdy rodzą się w określony sposób i w podobnych warunkach - twierdzą naukowcy.
Odkryta w konstelacji Orła młoda gwiazda podważa sztywne zasady dotyczące narodzin obiektów kosmicznych. Nietypowe "kosmiczne dziecko" zostało odkryte przez naukowców kierowanych przez Takeshiego Sakai.
Do obserwacji używali radioteleskopów tworzących ALMA (Atacama Large Millimeter Array) - największy na świecie interferometr radiowy znajdujący się na płaskowyżu Chajnantor w chilijskich Andach na wysokości ok. 5000 m n.p.m.
Narodziny wbrew regułom
Zwykle rozmiary obłoku są rzędu od 50 do 300 lat świetlnych, a panująca w nich temperatura jest bliska -260 st. C. Odkryta przez zespół gwiazda i jej obłok odrobinę odbiegają od utartego schematu.
Odnotowana temperatura wynosi około -140 st. C, zaś jej rozmiary to 300 jednostek astronomicznych pomnożonych przez 800 - czyli blisko 15 milionów kilometrów.
- Podejrzewamy, że w centrum zamiast jednej, są dwie młode gwiazdy. Emitująca energia mogłaby wtedy podnieść temperaturę o blisko 100 st. C, zrozumiałe byłyby także tak duże rozmiary obłoku - twierdzi Takeshi Sakai z Uniwersytetu Elektrokomunikacji w Tokio.
Kosmos nie zawsze przestrzega własnych reguł
- To potwierdzenie, że w kosmosie reguły nie zawsze są przestrzegane - przyznaje Sakai. Podkreśla, że dzięki temu naukowcy mają szansę rozszerzyć swoją więdzę dotyczącą "kosmicznych narodzin".
Dotychczas narodziny gwiazdy uważano za stosunkowo uwarunkowany proces. Swój początek bierze z obłoku międzygwiazdowego, składającego się z pyłu i gazu. Te "prenatalne", jak je określają naukowcy obłoki otaczające tworzącą się gwiazdę zwykle są do siebie bardzo zbliżone.
Przestrzeń "prenatalną" wewnątrz galaktyki naukowcy nazywają obłokiem molekularnym (ang. Giant Molecular Cloud - GMC). Składa się z wodoru w postaci atomowej, gdzie jedną czwartą stanowi hel. Powstaje, gdy cząsteczki zagęszczają się w przestrzeni i atomy łączą się ze sobą.
Autor: mb / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: NAOJ (National Astronomical Observatory of Japan)