Uwaga, w kilku regionach kraju występuje smog. Źle jest w okolicy Krakowa i Warszawy, a także na wschodzie i północnym wschodzie Polski.
W środę po południu zawartość szkodliwych pyłów w powietrzu przekracza normy w kilku regionach kraju. Najgorzej prezentuje się sytuacja na Mazowszu, w Małopolsce oraz na wschodzie i północnym wschodzie kraju. Związane jest to z niekorzystnymi warunkami aerologicznymi, które przyczyniają się do zatrzymania zanieczyszczonego powietrza przy powierzchni ziemi.
Prognozy na najbliższe dni przynoszą jednak nadzieję na poprawę jakości powietrza. Porywy wiatru mają dochodzić na nizinach nawet do 80 kilometrów na godzinę, co powinno rozwiać zalegające w powietrzu zanieczyszczenia.
Stężenie pyłu PM10
Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM10, najgorzej jest w okolicy Krakowa, tam stężenie wynosi nawet do 172,7 µg/m3. Wysokie stężenie występuje też w Augustowie - 176,66 µg/m3.
Średnia jakość powietrza pojawiła się w okolicy Warszawy, na Warmii i Mazurach oraz w Nowym Targu.
Stężenie pyłu PM2,5
Normy stężenia pyłu PM2,5 są przekroczone na Mazowszu, w Małopolsce, Olsztynie i Augustowie. Najgorzej jest w Augustowie - 99,8 µg/m3, Olsztynie - 60,62 µg/m3, w Warszawie - 67,8 µg/m3 i Krakowie - 82,2.
Benzen
Zawartość toksycznego benzenu w Krakowie jest alarmująca - jego stężenie w centrum dochodzi do 15,94 µg/m3.
W pozostałych miejscowościach jego zawartość nie przekracza norm.
Dopuszczalne normy
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Aby jakość powietrza była uznana za dobrą, stężenie pyłu PM2,5 nie może przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.
Jak się chronić?
Przebywanie na dworze podczas dni ze złą jakością powietrza jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Naraża na niebezpieczeństwo przede wszystkim nasze drogi oddechowe. Szczególnie narażone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.
Autor: amm/rp,AP / Źródło: TVN Meteo