Najnowsze

Wyciek ropy u wybrzeży Kalifornii. Plama długa na ponad 10 kilometrów, martwe ptaki i ryby na plaży

Najnowsze

Autor:
ps
Źródło:
PAP, CNN, Reuters
Wyciek ropy u wybrzeży Kalifornii

U wybrzeży południowej części amerykańskiego stanu Kalifornia utworzyła się długa na ponad 10 kilometrów plama po wycieku ropy. Na plaży w mieście Huntington Beach znaleziono w niedzielę martwe ptaki i ryby. Amerykańska Straż Przybrzeżna oceniła wyciek jako poważny.

Władze 200-tysięcznego miasta Huntington Beach w południowo-zachodniej części Kalifornii poinformowały, że ropa wyciekła na tamtejszą plażę, na której znaleziono martwe ptaki i ryby. Jak dodały mimo podjętych wysiłków w niedzielę rano "wycieku nie zdołano jeszcze całkowicie powstrzymać”.

CNN informuje, że doszło do wycieku trzech tysięcy baryłek ropy, co równa się ponad 470 tysiącom litrów. "Obecnie plama ropy mierzy około 5,8 mili morskiej (około 10,5 kilometra) długości" - przekazały władze w komunikacie cytowanym przez stację. Plama obejmuje obszar ponad 33 kilometrów kwadratowych.

Wyciek ropy w USA. "Prawdopodobnie w rezultacie uszkodzenia rurociągu"

Burmistrz miasta Kim Carr wyjaśniła, powołując się na informacje straży przybrzeżnej, że wyciek może być wynikiem uwolnienia ropy w procesie jej wydobywania na oceanie w pobliżu Huntington Beach. Określiła wydarzenie jako "potencjalną katastrofę ekologiczną".

"Amerykańska Straż Przybrzeżna kieruje działaniami podjętymi z powodu wycieku obejmującego około 5,8 mili morskiej pomiędzy Huntington Beach Pier a Newport Beach. Wyciek nastąpił prawdopodobnie w rezultacie uszkodzenia rurociągu z zakładu obsługiwanego przez Beta Offshore" - pisze dziennik "Times of San Diego".

Jak podkreśla gazeta, wyciek spowodował poważne szkody ekologiczne w wodach u wybrzeży Huntington Beach. "Sprzęt do skimmingu (technika usuwania ropy z powierzchni wody) i wysięgniki zostały rozmieszczone, aby zapobiec przedostaniu się ropy do rezerwatu Bolsa Chica i terenów podmokłych Huntington Beach (...)" - podkreśla "Times of San Diego".

Smuga ropy została po raz pierwszy zauważona w sobotę po godzinie 9 czasu lokalnego. Straż przybrzeżna oceniła wyciek jako poważny.

W związku z wyciekiem władze Huntington Beach odwołały ostatni dzień pokazu lotniczego Pacific Airshow i zachęcają mieszkańców, aby trzymali się z dala od plaż na dotkniętych obszarach.

Autor:ps

Źródło: PAP, CNN, Reuters

Pozostałe wiadomości