Pierwsi ludzie na tereny Ameryki Północnej dotarli tysiące lat wcześniej niż do tej pory zakładano - wynika z najnowszych odkryć archeologów. Na obszarze parku narodowego White Sands w stanie Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych odkryto skamieniałe ślady stóp, których wiek szacowany jest nawet na 23 tysiące lat.
Najnowsze badanie sugeruje, że pierwsi ludzie na terenach Ameryki Północnej pojawili się znacznie wcześniej niż 11-13 tysięcy lat temu, jak się powszechnie uważa. Archeolodzy w parku narodowym White Sands w stanie Nowy Meksyk w południowej części Stanów Zjednoczonych odkryli 61 skamieniałych śladów stóp.
Z wykorzystaniem datowania radiowęglowego stwierdzono, że odciski liczą od 21 do nawet 23 tysięcy lat. To najstarsze ślady stóp znalezione w USA.
Pierwsi ludzie w Ameryce Północnej. Nowe badanie
Ślady zostały zakopane w warstwach gleby. Jak ustalili naukowcy, należały one do różnych osób, głównie dzieci w wieku od 9 do 14 lat.
W tym samym miejscu odkryte zostały także ślady mamutów oraz prehistorycznych wilków.
"Bardzo przekonujące i niezwykle ekscytujące"
- Dowody są bardzo przekonujące i niezwykle ekscytujące - powiedział Tom Higham, archeolog i specjalista w dziedzinie datowania radiowęglowego z Uniwersytetu Wiedeńskiego.
Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów z parku narodowego White Sands, amerykańskich agencji National Park Service, United States Geological Survey oraz Uniwersytetu w Bournemouth w Anglii, Uniwersytetu Arizońskiego i Uniwersytetu Cornella w Nowym Jorku.
Odkrycia opisano 23 września na łamach czasopisma "Nature".
Źródło: The Guardian, CNN
Źródło zdjęcia głównego: Matthew Bennet/Bournemouth University