Trening cud, czyli plan uniwersalny i dla każdego. Istnieje? Oczywiście nie. Jeśli szukasz takiego w sieci, albo wydaje ci się, że już znalazłeś i się do niego stosujesz - przemyśl to. Może się okazać, że robisz sobie nim więcej szkody niż pożytku. Materiał magazynu "Rozmowy w biegu" TVN Meteo Active.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
W sieci istnieje wiele treningowych gotowców, ale nie oznacza to, że nadają się dla każdego biegacza. Dlaczego? Bo każdy z nas jest inny. Mamy różną budowę ciała, inne predyspozycje fizyczne, odmienny styl życia i płeć. Te i wiele innych czynników determinują zarówno nasz styl biegania, jak i cały biegowy plan.
Wspólne założenia - jak uważa Andrzej Piotrowski, trener i fizjoterapeuta, można stosować jedynie na początku biegowej przygody. - Jest pewien rodzaj kanonu, jakim się posługujemy, jeśli chodzi o przygotowanie na samym początku kariery biegowej - mówi. - Pewne założenia są dosyć proste, aby każdy mógł z tego skorzystać. Nie przesadzamy z intensywnością na początek i markujemy dystans, który pokonujemy, mimo że organizm może troszeczkę więcej - wylicza.
Na dłuższą metę jednak nie znajdziemy takiego uniwersalnego planu dla wszystkich biegaczy. - 10 tysięcy uczestników półmaratonu to jest 10 tysięcy różnych osobowości, predyspozycji fizycznych, może być 10 tysięcy różnych wyników - mówi.
Budowa ciała
- Na starcie masowych biegów osoby smukłe i wysokie ustawiają się z przodu, a te o nieco większych gabarytach z tyłu. Tak samo rozkłada się stawka uczestników biegu - mówi Andrzej Piotrowski.
Na te uwarunkowania fizyczne nie mamy wpływu. Sylwetka w dużej mierze determinuje nasze wyniki biegowe i cały styl biegania. Dobry trener potrafi tak opracować trening, żeby zniwelować ograniczenia fizyczne i tym samym jego zawodnik osiągał lepsze wyniki na mecie.
Styl życia
Nasz plan treningowy determinuje także bardzo ilość czasu wolnego, jaki przeznaczyć możemy na sport. Jeśli jesteśmy 30-40-latkami, to prawdopodobnie mamy dzieci, czy pracę, które pochłaniają większość naszego życia. Jeśli uda nam się wygospodarować trzy godziny na bieganie w tygodniu, to już możemy mówić o sukcesie. 20 czy 30-latkowie to już grupy wiekowe, które czasu dla siebie mają więcej, więc mogą tym samym więcej biegać. Dlatego ich plan treningowy będzie wyglądał zupełnie inaczej niż 30-40-latków.
Płeć
Kobiety i mężczyźni mają różne predyspozycje fizyczne, dlatego tym bardziej nie można mówić tu o uniwersalnym planie treningowym. Mężczyźni są silniejsi i teoretycznie mogą przebiec więcej, ale kobiety są bardziej odporne na ból i rzadziej odpuszczają, szczególnie na długich dystansach.
Choroby przewlekłe
Te również będą determinowały plan treningowy. Inaczej będą biegać osoby chore na cukrzycę, inaczej te na epilepsję, jeszcze inaczej - z nadwagą, kontuzjami czy defektami fizycznymi.
Autor: mar/kka / Źródło: TVN Meteo Active