Ukryty w brazylijskiej dżungli. Posłuchaj jednego z najrzadszych ptaków świata

[object Object]
Zaobserwowano jednego z najrzadszych ptaków świata - kominiarka śniadegoAmerican Bird Conservancy, Ciro Albano
wideo 2/9

Jest dość niepozorny i długo skrywał się przed badaczami w brazylijskiej dżungli. Naukowcom dopiero piąty raz udało się zaobserwować kominiarka śniadego, jednego z najrzadszych ptaków świata. Mało tego - tym razem możemy posłuchać także jego śpiewu.

Samicę kominiarka śniadego (Merulaxis stresemanni) zauważono dwukrotnie - 12 i 14 grudnia - w wilgotnych lasach tropikalnych i subtropikalnych rezerwatu Mata do Passarinho i jego okolicach, na terenie brazylijskich stanów Bahia i Minas Gerais. Na podstawie nielicznych obserwacji gatunku naukowcy wnioskują, że ptak występuje wyłącznie w tym regionie.

Po raz pierwszy kominiarka spostrzeżono w latach 30. XIX wieku. Kolejny raz zobaczono go w połowie XX wieku, a następnie w 1995 i 2016 roku. Grudniowej obserwacji dokonali Alexander Zaidan z brazylijskiej fundacji Fundação Biodiversitas oraz Marcos Rezende Perez.

Udało się również nagrać śpiew ptaka:

Zaobserwowano jednego z najrzadszych ptaków świata - kominiarka śniadego
Zaobserwowano jednego z najrzadszych ptaków świata - kominiarka śniadegoAmerican Bird Conservancy, Ciro Albano

Nawet najmniejsza zmiana zagraża

Kominiarek to ptak średniej wielkości (około 20 centymetrów) z rzędu wróblowatych. Ma długi ogon i charakterystyczne piórka, które sterczą nad dziobem. Samce są ciemnoszarośliwkowe, z elementami czerwonawoorzechowymi. W ubarwieniu samicy dominują odcienie brązu - grzbiet jest cynamonowobrązowy, a pierś cynamonowoczerwonawa. Gniazduje na ziemi.

Naukowcy podkreślają, że największym zagrożeniem dla kominiarków śniadych jest utrata ich naturalnych siedlisk. Niebezpieczna jest nie tylko działalność człowieka, lecz także pożary. Ostatni wdarł się do rezerwatu w 2016 roku, niszcząc cenne środowisko.

Specjaliści z Fundação Biodiversitas i z organizacji American Bird Conservancy oszacowali liczebność gatunku na 15 osobników. Dla tak niewielkiej populacji nawet najmniejsza zmiana w środowisku może mieć poważne konsekwencje.

Kominiarek śniady - obserwacja z 2016 roku (Ciro Albano)Ciro Albano

"Przyszłość gatunku pozostaje niepewna"

- Chociaż czujemy ulgę, że kominiarek śniady przetrwał, przyszłość gatunku pozostaje niepewna - przyznała Amy Upgren, specjalistka w programie Alliance for Zero Extinction, podejmującym działania na rzecz najbardziej zagrożonych na świecie gatunków.

Dodała, że w przeszłości udało się odratować wiele gatunków znajdujących się na skraju zagłady, między innymi żurawie krzykliwe i sroczki seszelskie. - Mamy nadzieję, że jeśli odnajdziemy więcej kominiarków śniadych i podejmiemy natychmiastowe działania, również jego populację uda się powiększyć - zaznaczyła.

Autor: ao/aw / Źródło: abcbirds.org, sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: American Bird Conservancy

Pozostałe wiadomości

Zdjęcie "Skarby Oriona nad Królową Beskidów" zostało wybrane zdjęciem dnia przez NASA. Autorem niezwykłej fotografii jest Włodzimierz Bubak, który na co dzień jest nauczycielem w jednej ze szkół technicznych w Jaworznie.

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Źródło:
PAP, Trzeci Plan

W czwartek pogoda w Polsce jest dynamiczna i niebezpieczna. W kilku województwach wieje silny wiatr, a na północy kraju prognozowane są burze. W niemal całej Polsce pojawią się oblodzenia, przez co nawierzchnie dróg i chodników będą śliskie. Obowiązują żółte alarmy IMGW.

Burze, oblodzenie, silny wiatr. Przybyło ostrzeżeń IMGW

Burze, oblodzenie, silny wiatr. Przybyło ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Turyści spędzający czas w Tatrach mierzą się dziś z trudnymi warunkami pogodowymi. Głównym zagrożeniem jest silny wiatr, który w porywach przekracza 100 km/h. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o ostrożność.

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

Źródło:
TVN24, TPN

W pierwszych dniach roku nadal czeka nas zima w łagodnej postaci. Do Polski dotrze zimne powietrze, a razem z nim pojawią się opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W niektórych regionach może zrobić się biało, jednak to ochłodzenie nie potrwa długo.

Zimno spłynie z północy. Będzie sypać śnieg

Zimno spłynie z północy. Będzie sypać śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W czwartek 02.01 w niemal całej Polsce trzeba spodziewać się opadów. Deszcz będzie po południu przechodzić w śnieg. Termometry wskażą jeszcze wysokie wartości jak na początek stycznia, ale będzie silnie wiać.

Pogoda na dziś - czwartek 02.01. Warto mieć ze sobą parasol

Pogoda na dziś - czwartek 02.01. Warto mieć ze sobą parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwsze dni 2025 roku przyniosły niezwykłe spektakle na niebie w postaci zorzy polarnej. Zjawisko było widoczne zarówno w nocy z wtorku na środę, jak i ze środy na czwartek. Kolorowe smugi na niebie oglądali mieszkańcy wielu regionów Polski.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

Dwóch mężczyzn z Teksasu może mówić o niesamowitym szczęściu. Przetrwali znalezienie się w samym środku tornada, gdy łowili ryby na łódce. Moment uderzenia żywiołu udało się nagrać.

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, KKTV, tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem. SMS-owy alert otrzymały w środę osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Alert RCB wciąż jest w mocy w części powiatów województw północnych.

Alert RCB. Tu będzie niebezpiecznie

Alert RCB. Tu będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Na Bałyku panuje sztorm, a wiatr na wybrzeżu może rozpędzać się do ponad 100 kilometrów na godzinę. Z powodu trudnych warunków pogodowych opóźniony został prom ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji.

Sztorm na Bałtyku. Prom do Szwecji opóźniony

Sztorm na Bałtyku. Prom do Szwecji opóźniony

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Ulewny deszcz w nocy z wtorku na środę spowodował podtopienia w północnej Anglii. Drogi znalazły się pod wodą. Z powodu trudnych warunków pogodowych odwołane zostały też liczne połączenia kolejowe.

Drogi pod wodą w Manchsterze

Drogi pod wodą w Manchsterze

Źródło:
Reuters, BBC, tvnmeteo.pl

Starty polskich satelitów, zaskakujące odkrycia zwierząt sprzed setek milionów lat i archeologiczne znaleziska, które mogą zmienić dotychczasowe ustalenia naukowców. Oto jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej nauce w 2024 roku.

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 prawdopodobnie przejdzie do historii jako najcieplejszy na świecie. - Pozostaje oczywiście pytanie jak długo. Wszystko wskazuje na to, że ten rekord szybko zostanie pobity - powiedział Bogdan Chojnicki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

Źródło:
PAP

Warunki w górach są trudne. Miejscami na szlakach zalega śnieg, który w większości jest twardy i zmrożony. W Tatrach, Beskidach i Bieszczadach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy GOPR interweniowali w sylwestrową noc.

Uraz kręgosłupa, poszukiwania turysty. Nocne interwencje GOPR

Uraz kręgosłupa, poszukiwania turysty. Nocne interwencje GOPR

Źródło:
PAP, GOPR

Wzrost średniej globalnej temperatury nasila gwałtowne zjawiska pogodowe. Wrześniowa powódź na południowym zachodzie Polski, a także susza hydrologiczna to nowa rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć.

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

Źródło:
PAP

Cały świat powitał 2025 rok. Jako ostatni kartkę w kalendarzu zmienili mieszkańcy Dalekich Wysp Mniejszych Stanów Zjednoczonych. Wcześniej Nowy Rok rozpoczął się też w Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych.

Oni na 2025 rok musieli czekać najdłużej

Oni na 2025 rok musieli czekać najdłużej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Ekstremalne fale upałów, rekordowe opady deszczu, niszczycielskie susze. W 2024 roku mieliśmy wiele okazji do zaobserwowania wpływu zmian klimatycznych na środowisko i ludzkie życie. Skutki ocieplającego się klimatu odczuli zarówno mieszkańcy bliskich nam regionów, jak i odległych zakątków świata.

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, World Weather Attribution

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka osób zostało rannych po tym, jak w brazylijskim mieście Barueri w obszarze metropolitalnym Sao Paulo zawalił się dach supermarketu. Doszło do tego po intensywnych opadach gradu.

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Źródło:
Reuters, CNN Brasil

W kończącym się roku we Włoszech odnotowano ponad 350 ekstremalnych zjawisk pogodowych. To, jak zaznaczyli eksperci, sześć razy więcej niż dziesięć lat temu, co jest wyraźnym potwierdzeniem zmian klimatu i ich skutków.

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

Źródło:
PAP

Władze Parku Narodowego Wulkanów Hawai'i informują o "szokujących wydarzeniach", jakie kilka dni temu rozegrały się w pobliżu wulkanu Kilauea. Dziecko przebywające tam z rodziną wymknęło się opiekunom i nieomal spadło z wysokiego na 120 metrów urwiska. Strażnicy apelują do odwiedzających o ostrożność i przestrzegają przed łamaniem obowiązujących w parku zasad.  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Premier Francji Francois Bayrou przedstawił plan odbudowy Majotty po przejściu niszczycielskiego cyklonu Chido. Przed końcem stycznia do każdego domu na wyspach mają wrócić dostawy prądu. Jak powiedział szef rządu, pełna odbudowa infrastruktury może potrwać nawet dwa lata.

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde

Wysokie fale od kilku dni nawiedzają Peru. W 91 portach wprowadzono zakaz wypływania na morze. Wzburzona woda zatapiała łodzie rybackie i uszkadzała falochrony.

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Źródło:
Reuters

Rekin zaatakował dwóch turystów w egipskim kurorcie Marsa Alam. Jeden z nich zmarł - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo środowiska. Obydwaj turyści byli najprawdopodobniej narodowości włoskiej.

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Źródło:
Reuters, PAP

Sztorm szalał na Morzu Czarnym. Porywy wiatru przekraczały prędkość 90 kilometrów na godzinę. W Konstancy, największym porcie handlowym Rumunii, odnotowano rekordowe fale o wysokości 7,5 metra.

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Źródło:
ENEX, cugetliber.ro