W niedzielę silne trzęsienie ziemi nawiedziło północną i środkową część Peru. Nie żyje co najmniej jedna osoba, a 11 zostało rannych. Redakcji Kontaktu 24 o trzęsieniu opowiedział Reporter 24.
Amerykańskie służby geologiczne USGS poinformowały, że wstrząs o sile 8 w skali Richtera wystąpił w północnej i środkowej części Peru. Ziemia zatrzęsła się około 180 kilometrów na wschód od miasta Moyobamba w regionie San Martin. Ognisko wstrząsów znajdowało się na głębokości 105 kilometrów. Do trzęsięnia ziemi doszło około godziny 2.40 nad ranem czasu lokalnego.
Co najmniej jedna osoba w regionie miasta Cajamarca zginęła po tym, jak w jej dom uderzył głaz. Peruwiańskie Narodowe Centrum Alarmowe (COEN) poinformowało, że rannych jest co najmniej 11 osób, a 50 domów zostało zniszczonych. Szkody odnotowano także w kilku szkołach, kościołach oraz szpitalach.
W stolicy kraju, Limie, ludzie wybiegli ze swoich domów ze strachu. Lokalne raporty podają, że w wielu miastach Amazonii, m.in. w Iquitos i Tarapoto odnotowano przerwy w dostawie prądu.
Peruwiański prezydent Martin Vizcarra poinformował w mediach społecznościowych, że władze oceniły obszary dotknięte trzęsieniem i prosił o to, by mieszkańcy zachowali spokój.
Ekwador też poczuł wstrząsy
Ziemia zatrzęsła się również w Ekwadorze. Najsilniejsze wstrząsy odnotowano w pobliżu miasta Yantzaza w prowincji Zamora-Chinchipe. Co najmniej siedem osób odniosło obrażenia. Trzęsienie ziemi doprowadziło do lawin błotnych, zniszczyło też budynki.
Polak świadkiem trzęsienia
Do redakcji Kontaktu 24 zgłosił się Polak przebywający w mieście Tarapoto w północnej części Peru. Pan Mateusz był świadkiem trzęsienia ziemi.
- Wieczorem poczułem silne wstrząsy. Zgasły światła na ulicy, było czuć spaleniznę, jakby paliły się jakieś kable. Ludzie krzyczeli. Poczułem, że jest niebezpiecznie, miałem problemy z koordynacją ruchową. Zobaczyłem ludzi stojących w kolejce do schronu, stanąłem razem z nimi. Weszliśmy do tego schronu i tam otrzymaliśmy informację, jak się zachowywać w obliczu trzęsienia ziemi, ale to wszystko było takie improwizowane - relacjonował pan Mateusz. Jak dodał, trzęsienie ziemi na tym terenie miało być najsilniejsze od 15 lat.
- Rozmawiałem z lokalnymi mieszkańcami Tarapoto, mówili, że trzęsienia występują u nich stosunkowo często, ale nie aż tak silne. To było ponad 8 stopni w skali Richtera, więc całkiem spory wynik, co potwierdziła też lokalna telewizja - powiedział pan Mateusz. - Jestem podróżnikiem, wolontariuszem, w Peru przebywam dwa tygodnie. To trzęsienie było dla mnie niesamowicie ciekawym doświadczeniem - dodał rozmówca.
Peru położone jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych otaczającej Ocean Spokojny.
Autor: sc,dd/map / Źródło: PAP, Reuters