Rośnie bilans ofiar trzęsienia ziemi w Indonezji. Wstrząsy o magnitudzie 6,5, które pojawiły się na Sumatrze zabiły już prawie 100 osób.
Wstrząsy o magnitudzie 6,5, które wystąpiły w północnej części wyspy Sumatra na zachodzie Indonezji, przyczyniły się do śmierci co najmniej 97 osób.
Coraz więcej ofiar
Wcześniejszy bilans mówił o 54 ofiarach śmiertelnych. Generał Tatang Sulaiman powiedział w telewizji, że spod gruzów wydobyto cztery żywe osoby. Sulaiman wyraził także nadzieję, że pod zawalonymi budynkami może być jeszcze kilka osób, ale nie powiedział, czy żyją.
- Mam nadzieję, że będziemy w stanie skończyć wydobywanie ludzi spod gruzów przed zachodem słońca - dodał.
W rejon trzęsienia ziemi wysłano kilka tysięcy ratowników, w tym kilkuset żołnierzy. Aby odnaleźć zaginionych ludzi, ekipy ratownicze i poszukiwawcze używają koparek. Chcą w ten sposób poruszyć ziemię, ponieważ według władz pod gruzami może się znajdować wiele uwięzionych osób.
Najgorsza sytuacja w Pidie Jaya
Większość osób zginęła w okręgu Pidie Jaya (w prowincji Aceh), położonym najbliżej epicentrum. Najbardziej ucierpiało miasteczko Meureudu w tym okręgu. Według przedstawiciela lokalnych władz, w Pidie Jaya jest zniszczonych lub uszkodzonych ponad 40 budynków, w tym meczety, domy mieszkalne i sklepy. Okręg ten leży 18 km na południowy zachód od epicentrum.
Według amerykańskiej służby geologicznej USGS trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 wystąpiło w środę po godz. 5 rano lokalnego czasu (we wtorek o godz. 22.03 czasu UTC). Hipocentrum znajdowało się na głębokości 8,2 km.
Rządowa agencja zarządzania kryzysowego poinformowała, że po pierwszym trzęsieniu, pojawiło się co najmniej pięć wstrząsów wtórnych, odczuwalnych wiele godzin później.
Nie wydano zagrożenia falami tsunami.
W tym samym regionie w 2004 roku tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,2 zabiło 120 tys. osób. Do śmierci tak wielu ludzi przyczyniły się m.in. ogromne fale tsunami, które zostały wywołane przez silne trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim. Zniszczone zostało wtedy zachodnie wybrzeże Acehu, w tym stolica terytorium, a wiele miejscowości zostało zrównanych z ziemią.
Autor: zupi/rp / Źródło: Reuters TV, USGS, PAP