W indonezyjskiej prowincji Moluki Północne doszło do trzęsienia ziemi. Według Amerykańskiej Służby Geologicznej miało magnitudę 7,1. Początkowo obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami, ale po dwóch godzinach zostało odwołane.
Według informacji Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) do trzęsienia ziemi w Indonezji o magnitudzie 7,1 doszło w czwartek o godzinie 17.17 czasu polskiego. Hipocentrum znajdowało się na głębokości 45 kilometrów, a epicentrum 138 kilometrów na północny zachód od Kota Ternate. Po trzęsieniu odnotowano około 20 wstrząsów wtórnych.
Amerykańskie służby wydały ostrzeżenie przed możliwością powstania tsunami, ale około godziny 18.30 zostało zniesione. Wykryto jedynie małe fale w Ternate, Jailolo i Bitung.
- Najprawdopodobniej tsunami nie uderzy w ląd, ale musimy być czujni - mówił Rahmat Triyono, urzędnik indonezyjskiej agencji geofizycznej, w rozmowie z lokalnymi mediami. Dodał, że do tej pory nie ma informacji o zniszczeniach.
Wstrząsy odczuwalne były na wyspie Sulawesi (dawniej używano nazwy Celebes). Jeden z mieszkańców relacjonował, że jego dom się trząsł. - Trzęsienie było bardzo silne i trwało przez jakiś czas. Wciąż czujemy wstrząsy, ale słabsze - relacjonował.
Lokalna telewizja pokazała dziesiątki ludzi zgromadzonych przed szpitalem w mieście Manado tuż po trzęsieniu ziemi.
Pacyficzny Pierścień Ognia
Indonezja znajduje się na wyjątkowo aktywnym sejsmicznie obszarze - w rejonie Pacyficznego Pierścienia Ognia. Rocznie w tym kraju notowanych jest około siedmiu tysięcy wstrząsów, choć w zdecydowanej większości są one słabe i nie wyrządzają poważniejszych szkód.
W lipcu wysp Moluki nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3, w wyniku którego zginęły co najmniej cztery osoby. Najbardziej niszczycielskim trzęsieniem w najnowszej historii Indonezji było to z 26 grudnia 2004 roku, które miało magnitudę 9,5. Wywołało potężne tsunami, w wyniku którego zginęło około 226 tysięcy osób wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego.
W zeszłym roku tsunami uderzyło w miasto Palu w Sulawesi, zabijając tysiące ludzi.
Autor: dd/aw / Źródło: Reuters, USGS
Źródło zdjęcia głównego: USGS