Trzaskowski o sytuacji powodziowej: "Nie spoczywajmy jeszcze na laurach"

Błękitny 24 monitoruje sytuacje nad Wisłą w Sanodmierzu
Błękitny 24 monitoruje sytuacje nad Wisłą w Sanodmierzu
tvn24
Błękitny 24 monitoruje sytuacje nad Wisłą w Sanodmierzutvn24

- Nie spoczywamy jeszcze na laurach. Teraz prace skupiły się na Dolnej Wiśle. Wczoraj woda o mało co nie rozmyła wału w Kępie Polskiej, ale dzięki sprawnej pracy strażaków zagrożeniu udało się zapobiec - mówił podczas konferencji minister Rafał Trzaskowski.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) informuje, że we wszystkich poszkodowanych w ostatnich dniach województwach trwają czynności ratownicze i zabezpieczające, a także sukcesywne liczenie strat. - Jest jeszcze za wcześnie, by odetchnąć z ulgą, ale warto opowiedzieć, jak przebiegała akcja ochrony przed falą i jak będą usuwane lokalne szkody – powiedział minister Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej podsumowującej sytuację po ostatnich podtopieniach, zorganizowanej w piątek 23 maja.

Wnioski wyciągnięte z powodzi 2010 roku

- Nie spoczywamy jeszcze na laurach. Teraz prace skupiły się na Dolnej Wiśle. Wczoraj woda o mało co nie rozmyła wału w Kępie Polskiej, ale dzięki sprawnej pracy strażaków zagrożeniu udało się zapobiec. To jest właśnie istota naszej pracy: tak koordynować pracę, by nie dochodziło do szkód i prowadzić działania prewencyjne – podkreślił minister, jednocześnie stwierdzając, że właśnie takie wnioski wyciągnęliśmy z powodzi 2010 r.

Co udało się odbudować po powodzi 2010 ?

Jak przypomniał na konferencji min. Trzaskowski, od powodzi 2010 r. udało się odbudować: - praktycznie wszystkie zniszczone domy mieszkalne, - 7316 km dróg, - 2932 mostów, kładek, - 549 km sieci wodno-kanalizacyjnej, - 387 szkół, przedszkoli, żłobków, boisk. - Także teraz mamy pieniądze na pomoc i usuwanie skutków kataklizmów. Potrafimy coraz sprawniej zbierać i weryfikować informacje, komu pomoc jest potrzebna – podkreślił minister. - Jeśli tylko gmina ma odłożone 0,5 proc budżetu na usuwanie skutków klęsk, a straty na jej terenie przekracza 5 proc. jej budżetu, uruchamiany jest mechanizm pomocy w odbudowie.

Modernizacja wałów od 2010 roku do teraz

Minister Trzaskowski przypomniał też skalę prac związanych z modernizacją i naprawą wałów przeciwpowodziowych prowadzonych od 2010 r.

- Wyremontowaliśmy prawie 900 km wałów. I to w nowych technologiach. Do wnętrza wałów wpuszczane są tzw. larseny, czyli żelazne słupy, lub wstrzykiwany jest beton. Do tego dochodzą siatki, których nie mogą przegryźć bobry. Część modernizowanych wałów musieliśmy teraz ochronić przed wodą, bo nie są jeszcze gotowe – udało się to, bo działaliśmy z odpowiednim wyprzedzeniem – powiedział.

System wsparcia i liczenie strat

Z informacji, które otrzymuje na bieżąco Ministerstwo wynika, że szybkiego wsparcia potrzebuje 16 rodzin na Podkarpaciu i 119 na Lubelszczyźnie.

- System wspierania poszkodowanych w najpilniejszych potrzebach działa. Warto pamiętać, że w ten sposób od 2010 r. udało się pomóc 54 tysiącom rodzin. Wiemy też, że ucierpiały domy – np. w Małopolsce chodzić może nawet o 600 podtopionych budynków – podkreśla minister Trzaskowski.

Straty i uszkodzenia

Ponadto na Podkarpaciu straty zgłasza 47 powiatów i gmin. Chodzi głównie o uszkodzenia na drogach (w sumie 500 km) i 60 mostach/kładkach. Podkarpacie zgłosiło też 6 osuwisk. Z informacji przekazanych przez jednostki ustalono, że straty dotyczą w szczególności dróg - uszkodzonych zostało ponad 500 km wszystkich kategorii oraz 60 mostów, kładek. Straty w infrastrukturze komunalnej szacowane są wstępnie na 30 mln zł. Środki na naprawę wałów (również wstępnie) ok. 15 mln zł. W rolnictwie szkody nieznaczne.

Szkody w kilku województwach

W Świętokrzyskiem najwięcej zgłoszeń dotyczy dróg i strat w uprawach. Zgłosiło je 40 powiatów i gmin. W woj. lubelskim - o szkodach w infrastrukturze informują 22 gminy w 10 powiatach i samorząd województwa. Są to szkody w infrastrukturze drogowej i dotyczącej obiektów użyteczności publicznej. Na Śląsku są straty w powiatach: żywieckim, cieszyńskim i bielskim. W Małopolsce - z pierwszych sygnałów wynika, że np. w województwie małopolskim podtopieniami dotknięte są 64 gminy - chodzi o 600 domów. Informacje o szkodach zgłosiły formalnie na razie gminy Kamienica i Stary Sącz. System pomocy działa tak, że samorządy dostają pieniądze, a przepisy ułatwiają im odbudowę.

Sytuacja na rzekach

Według KZGW łączna pojemność powodziowa na dzień 22 maja na zbiornikach znaczących dla ochrony przeciwpowodziowej wynosi 837,64 mln m sześc., natomiast średnia aktualna rezerwa powodziowa do wykorzystania wynosi 127% wymaganej rezerwy powodziowej. Fala wezbraniowa na Wiśle przechodzi przez Toruń (703 cm). W zbiorniku Włocławek zrzut stały, stany poniżej alarmowych. W dorzeczu Odry: fala wezbraniowa (bardzo rozciągnięta) znajduje się w Nietkowie (woj. lubuskie) - stan alarmowy przekroczony o 8 cm.

STAN WODY 23.05.jpgIMGW

Sytuacja w województwach

woj. mazowieckie – w powiecie zwoleńskim podtopione zostały zabudowania w kilkunastu gospodarstwach. Nadal nie są przejezdne dwie drogi powiatowe oraz dwie drogi gminne. W powiatach kozienickim, legionowskim, nowodworskim i zwoleńskim na bieżąco patrolowane są wały przeciwpowodziowe. W powiecie płockim doszło do podmycia piasku na wale w Kępie Polskiej – przesiąki zostały umocnione workami z geowłókininy oraz piaskiem.

woj. kujawsko-pomorskie – zabezpieczono siły i środki do użycia podczas przechodzenia fali wezbraniowej. Odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na bieżąco prowadzone jest patrolowanie i monitorowanie stanu wałów przeciwpowodziowych. Stwierdzone uszkodzenia są bezzwłocznie usuwane. Na terenie województwa zidentyfikowano najbardziej zagrożone miejscowości i odcinki obwałowań, przygotowano zapasy worków i piasku. Wprowadzono całodobowy dyżur w starostwie powiatowym we Włocławku. Funkcjonują również całodobowe punkty kontaktowe wójtów gmin: Włocławek, Fabianki i Lubanie. Obszar powiatu włocławskiego (m. Kowal) został wzmocniony kompanią przeciwpowodziową PSP z województwa wielkopolskiego (20 osób). Fala wezbraniowa dotarła na teren ogródków działkowych Rudak w Toruniu, skąd ewakuowano 5 osób (w tym 3 dzieci).

WISŁA OD SANU DO NARWI 23.05 godz.12.30IMGW

woj. lubuskie – sytuacja jest stabilna, rzeki monitorowane są na bieżąco. W ocenie WCZK fala wezbraniowa na Odrze nie będzie zagrażała mieszkańcom województwa, ale mogą wystąpić lokalne podtopienia łąk, pól i nieużytków rolnych.

UJŚCIE WISŁY godz.12.30IMGW

woj. lubelskie – w dalszym ciągu prowadzony jest bieżący monitoring. Podtopione są 4 gospodarstwa w m. Pełczyn i 8 w m. Trawniki. Na terenie gmin: Rudnik, Żółkiewka i Izbica również występują miejscowe podtopienia. W m. Krasnystaw w porozumieniu z mieszkańcami zalanych ulic ustalono, że pompowanie wody z obiektów zostanie rozpoczęte po obniżeniu się poziomu rzeki. Na terenie gminy Stężyca zalane są nieużytki i łąki - brak zagrożenia dla domostw. W podtopionych gospodarstwach w m. Piotrowice i Paprotnia woda stopniowo opada.

GÓRNA I ŚRODKOWA ODRA godz.12.30 IMGW

woj. podkarpackie – trwa szacowanie strat w rolnictwie. Według wstępnej oceny największe są w powiecie jasielskim (gminy: Jasło, Kołaczyce, Brzyska i Nowy Żmigród), powiecie mieleckim (gmina Borowa i Gawłuszowice) oraz w gminach: Brzostek, Tryńcza, Ulanów i Leżajsk (gradobicie). Uszkodzone zostały także drogi, mosty i kładki.

woj. małopolskie – sytuacja stabilizuje się. Trwa usuwanie skutków i szacowanie strat.

SAN godz.12.30 IMGWIMGW
GÓRNA WISŁA godz. 12.30IMGW

Ostrzeżenie hydrologiczne

IMGW wydało 1 ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości wzrostu poziomów wody powyżej stanów alarmowych wywołanych przemieszczaniem się fali wezbraniowej na Wiśle w województwie kujawsko-pomorskim oraz 1 ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości stopniowego wzrostu poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej wywołanych przemieszczaniem się fali wezbraniowej w ujściowym odcinku Wisły (poniżej Tczewa) w województwie pomorskim.

Odpływ wody do morza

Prognozowana sytuacja hydrometeorologiczna na Zatoce Gdańskiej (napełnienie Bałtyku 22 maja - 500 cm i prognozowany wiatr z kierunku południowo-wschodniego) nie powinna spowodować utrudnień w odpływie wody z Wisły do morza.

Autor: PW/mj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W kolejnych dniach nad Polską przepływać będą ciepłe masy powietrza, które jednak nie wszędzie przyniosą spokojne, pogodne niebo. Na początku tygodnia miejscami może zagrzmieć, spodziewane są także opady deszczu. Bliżej Wielkanocy temperatura skoczy do góry - w całej Polsce termometry pokażą co najmniej 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Jeszcze przed świętami w całym kraju będzie 20 stopni

Pogoda na 5 dni. Jeszcze przed świętami w całym kraju będzie 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Tej nocy na terenie pięciu województw należy spodziewać się dość mocnych spadków temperatury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami. Sprawdź, gdzie spodziewać się tego zagrożenia.

Ostrzeżenia IMGW w pięciu województwach

Ostrzeżenia IMGW w pięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 13.04. Noc będzie przeważnie pogodna, z niewielkim zachmurzeniem i lokalnymi mgłami. Również niedzielny poranek przywita nas pogodnym niebem, w ciągu dnia możemy spodziewać się jednak wzrostu zachmurzenia.

Pogoda na jutro - niedziela 13.04. W nocy mogą snuć się mgły i zamglenia

Pogoda na jutro - niedziela 13.04. W nocy mogą snuć się mgły i zamglenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Pogoda na Wielkanoc 2025. W świetle najnowszych prognoz tuż przed świętami temperatura sięgnie miejscami aż 25-26 stopni Celsjusza. Gorąca aura nie potrwa długo, bo już w Wielki Piątek nad Polską ma przejść deszczonośny układ niżowy. Poza opadami przyniesie on także burze. - Będzie kształtować pogodę od Wielkiego Piątku do lanego poniedziałku - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl.

Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz

Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trudne warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Szlaki są mokre i śliskie. Ratownicy przestrzegają tych, którzy chcą wybrać się w góry. W Tatrach obowiązuje lawinowa "dwójka".

"W górach wciąż trwa zima"

"W górach wciąż trwa zima"

Źródło:
PAP, TPN

W sobotę obchodzony jest Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

Dziś obchodzi swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Dziś obchodzi swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology

Jak sugerują nowe badania naukowców z amerykańskiej Yale School of Medicine, świeże skaleczenie na skórze, które mamy podczas pierwszego próbowania nowego jedzenia, może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Eksperyment na razie przeprowadzono na myszach, są potrzebne kolejne analizy.

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Źródło:
ScienceAlert, Yale School of Medicine

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP

Kolejne dni mogą przynieść ulewne opady deszczu w Europie Zachodniej. Miejscami przez tydzień spadnie nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy, co zwiastuje podtopienia. Czy intensywne opady zawitają także do Polski?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima powróciła do wschodniej Polski. Po nocnych opadach śniegu w piątkowy poranek miejscami wciąż było biało. Materiały pokazujące to jak się zabieliło, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Źródło:
Copernicus.eu, tvn24.pl, Radio Gdańsk

Sezon alergiczny może stawać się coraz dłuższy. Jest to związane z postępującymi zmianami klimatu - wydłużony okres wegetacyjny roślin oznacza zwiększoną ekspozycję na czynniki drażniące układ odpornościowy. Wyższe temperatury mogą także wpływać na stężenie pyłków produkowanych przez rośliny.

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Źródło:
Discover Magazine, AAFA

Przed nami spory skok temperatury, co nie pozostanie bez wpływu na naszą kondycję psychofizyczną. Jak wyjaśnił biometeorolog IMGW Grzegorz Kaliński, w cieplejszym powietrzu znajdzie się mniej tlenu, co może powodować m. in. uczucie senności. Istnieją jednak sposoby na walkę z negatywnymi skutkami ocieplenia.

Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć

Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Meteoryt mógł spaść nieopodal Opola. Jak podał serwis Skytinel, fragment kosmicznej skały pochodzi z bolidu, który rozświetlił niebo nad Polską 27 marca. Według obliczeń największy kawałek może ważyć 100 gramów.

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Źródło:
Skytinel

Piorun trafił w grupę uczniów w Japonii w czwartek. Jak podały lokalne media, do zdarzenia doszło podczas treningu szkolnej drużyny piłkarskiej. Do szpitala trafiło sześcioro uczniów, a dwóch chłopców jest w stanie ciężkim.

Piorun trafił w grupę uczniów

Piorun trafił w grupę uczniów

Źródło:
AP News, asahi.co.jp

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

W weekend warto spojrzeć w niebo, bo zalśni na nim Różowy Księżyc. Przed nami pierwsza wiosenna pełnia tego roku. Inne nazwy tego zjawiska to Pełnia Kiełkującej Trawy, Pełnia Jajeczna i Pełnia Rybna.

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Światło księżycowe może mieć wpływ na ryzyko zaatakowania pływaków przez rekina - do takiego wniosku doszedł doktor Steven Minaglia. Naukowiec przyjrzał się incydentom z udziałem rekina foremkowego, który zamieszkuje głębiny oceanów.

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Źródło:
CNN, Hawaii News Now

Fala upałów nawiedziła Indie. W środę w stolicy kraju - Nowym Delhi - temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) wydał ostrzeżenia przed spiekotą.

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters

Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

Źródło:
Kontakt24

Dwóch mężczyzn zginęło na polu golfowym w amerykańskim stanie Georgia. Jak donoszą lokalne media, kiedy próbowali znaleźć schronienie przed burzą, spadło na nich drzewo.

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com, people.com

Zdaniem naukowców postępująca zmiana klimatu sprawi, że Wenecja do 2150 roku może okresowo znajdować się pod wodą. Polscy badacze wskazują, że czarny scenariusz może dotyczyć także naszych miast.

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Źródło:
PAP